NewsNOWY TOMYŚL

Zmarł Jan Prządka. Multiinstrumentalista, nauczyciel i animator kultury ludowej1 min na czytanie

0

Państwowa Szkoła Muzyczna w Zbąszyniu poinformowała, że wczoraj (6.12.) zmarł mistrz muzyki Ludowej Regionu Kozła, wieloletni nauczyciel szkoły i znakomity pedagog, działacz na rzecz muzyki tradycyjnej.

Jan Prządka w szkole muzycznej, w klasie instrumentów ludowych, uczył się od mistrza Tomasza Śliwy. Pochodził z rodziny o muzycznych tradycjach. Ojciec Jana Czesław był muzykiem samoukiem i specjalizował się w budowie kozłów. Tej pasji syn Jan nie odziedziczył, ale miłością do muzyki ludowej przez lata zarażał kolejne pokolenia mieszkańców całego Regionu Kozła. Z pasją grał na koźle, sierszankach, skrzypcach i klarnecie Es.

Jan Prządka był prezesem Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu. Organizatorem warsztatów koźlarskich i Szkoły Mistrzów Tradycji. Członkiem Zarządu Forum Muzyki Tradycyjnej w Warszawie. Laureatem festiwali i konkursów, m.in. Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskich w Poznaniu, Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej. Zdobywcą „Baszty” – Nagrody Głównej w kategorii solistów na koźle białym weselnym. Został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

JP

Foto: GOK Siedlec

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News