NewsREGION

Przetestuj się w weekend. Gdzie? Publikujemy listę punktów i godziny otwarcia2 min na czytanie

0

Wykonanie testu na koronawirusa jest bezpłatne pod warunkiem, że pacjent posiada zlecenie. Koszty takiego badania pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zlecenie może wystawić zarówno lekarz rodzinny, jak i lekarz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – tzw. wieczorynki oraz lekarz nie posiadający umowy z NFZ. Wykonanie testu w kierunku zakażenia wirusem Sars-CoV-2 jest możliwe też w weekendy. 39 z 46 punktów pobrań w Wielkopolsce jest czynnych w sobotę lub przez cały weekend.

Punkt w grodziskim szpitalu działa w sobotę od godz. 8 do 11. (Tel. 722320235). W lecznicy w Nowym Tomyślu test można zrobić w sobotę od godz. 9 do 12 (Tel. 509110812). W Wolsztynie punkt jest czynny tylko dwie godziny, od godz. 10 do 12 (731742839). Niestety w niedzielę wszystkie trzy punkty są zamknięte.

Poradnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są czynne w dni robocze po godzinach zamknięcia poradni podstawowej opieki zdrowotnej, czyli po godzinie 18, oraz w weekendy i święta przez całą dobę. – W przypadku złego samopoczucia i objawów, które mogą wskazywać na COVID-19 nie należy zwlekać z kontaktem z lekarzem – mówi Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik prasowy NFZ w Poznaniu.

Zlecenie na test może zostać wystawione również w trakcie teleporady. Pacjent otrzymuje wówczas numer skierowania, z którym może zgłosić się do dowolnie wybranego punktu. W momencie wystawienia zlecenia testu na pacjenta automatycznie zostaje nałożona kwarantanna. Nie obowiązuje ona jednak w momencie dojazdu i powrotu z punktu pobrań. Kwarantanna jest automatycznie zdejmowana w chwili otrzymania negatywnego wyniku testu lub zamieniana na izolację, jeśli będzie on pozytywny.

Na badanie należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Aby dobrze przygotować się do pobrania wymazu, minimum dwie godziny przed badaniem nie należy: spożywać posiłków i napojów, żuć gumy, płukać jamy ustnej i nosa, myć zębów, przyjmować leków i palić papierosów.

Wynik testu będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta. Jeżeli wynik testu okaże się pozytywny, z pacjentem skontaktuje się pracownik sanepidu w celu przeprowadzenia wywiadu epidemicznego i poinformowania o dokładnym czasie trwania izolacji.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News