Artykuł informacyjny

Konferencja Młodych Historyków w Chobienicach5 min na czytanie

0

Nasza historia będzie bogata, jeżeli będziemy o niej mówić.

Rok 2021 został ogłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego Rokiem Rodu Mielżyńskich. To dlatego w chobienickiej Ostoi zorganizowano przed tygodniem Konferencję Młodych Historyków, a patronował jej Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Cel konferencji był prosty: przybliżyć historię oraz sylwetki przodków młodzieży nie tylko z powiatu wolsztyńskiego i z powiatów ościennych, ale i z całego województwa – mówi Anna Cebulska z Urzędu Gminy w Siedlcu. Wyjaśnia, że nie była to ostatnia taka konferencja, a z faktu, że się odbyła cieszy się m.in. dr Zdzisław Kościański, jeden z prelegentów – historyk i regionalista.

Dr Zdzisław Kościański zwraca uwagę, że nasza historia wtedy będzie bogata, kiedy będziemy o niej mówić. – Bo jeżeli nie będziemy, to gdzieś coś się zatrzyma i sami pozbawimy się tradycji – przyznaje historyk. Podkreśla, że powinna być ważna dla nas wszystkich i jest tym, czym powinniśmy się chwalić. – Myślę, że przykład gminy Siedlec i tego, co zorganizowano w Chobienicach pokazuje, że jeżeli w każdej gminie mielibyśmy takich przewodników po historii, to byłoby to ogromną korzyścią. Bo jeżeli młodzi ludzie zaczną mieć potrzebę szukania i słuchania o historii, to będziemy mieli kolejnych historyków i miłośników przeszłości – zaznacza dr Zdzisław Kościański, przyznając, że właśnie zaciekawienie młodzieży historią było jednym z celów konferencji. Było nim też przybliżenie historii rodu Mielżyńskich, o której mówił również drugi z prelegentów – Wawrzyniec Wierzejewski, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

W ocenie Wójta Gminy Siedlec Jacka Kolesińskiego, rok 2021 jest szczególny pod względem lokalnej historii, która kolejny raz jest pokazywana. Jacek Kolesiński podkreśla, że konferencja nie była jedynym wydarzeniem, które w związku z Rokiem Rodu Mielżyńskich zorganizowano. Przypomina, że z końcem września odbył się też piknik historyczny, również w Chobienicach. A dzień po wspomnianej konferencji zorganizowano również koncerty muzyki klasycznej, w których uczestniczył m.in. Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Jacek Bogusławski. Ale wracając do konferencji wójt zaznacza, że było to wydarzenie zorganizowane głównie z myślą o młodzieży. – Bo to młodzi ludzie tworzą dziś historię i muszą zdać sobie z tego sprawę – podkreśla Jacek Kolesiński. Podobnie jak podczas swojego wystąpienia w chobienickiej Ostoi, tak i teraz przypomina, że wydarzenia, o których mówiono, nie działy się za oceanem. – Działy się tutaj, na naszych terenach. Dlatego warto, a nawet trzeba o nich wiedzieć i pamiętać – zaznacza wójt.

Podziel się informacją ...

Zobacz inne