GRODZISKNews

Jak zebrać nasiona z 40 metrowego drzewa bez ścinania? Wiedzą to leśnicy z Grodziska2 min na czytanie

0

Nie jest tajemnicą, że aby mieć piękne lasy trzeba mieć dobre nasiona. Żeby mieć dobre nasiona trzeba znaleźć odpowiednie drzewa, które dadzą gwarancję pięknego potomstwa. Świetnie się do tego nadający drzewostan modrzewia europejskiego – Larix decidua można znaleźć w tzw. Zwierzyńcu na terenie leśnictwa Wioska (gm. Rakoniewice). Udział modrzewia w tworzeniu grodziskich lasów jest coraz większy, dlatego wiele lat temu został ustanowiony w tym miejscu Wyłączony Drzewostan Nasienny. Co to oznacza?

– Wszystkie działania w lesie mają na celu jak najdłuższe zachowanie drzewostanu, również w celu pozyskiwania z niego nasion – mówi Anna Jędrzejczak, Specjalistka ds. Hodowli Lasu i Nasiennictwa w Nadleśnictwie Grodzisk – Nie ma mowy o ścinaniu drzew. Pozyskanie odbywa się tylko poprzez wejście na drzewo i zerwanie odpowiednich szyszek – wyjaśnia ekspertka.

Zanim rozpocznie się prawdziwy zbiór, należy sprawdzić co się w tych szyszkach znajduje. Czy nasiona są zdrowe? Czy nic ich nie spasożytowało? Czy, wreszcie jest ich w szyszce tyle, że opłaca się wzywać wykwalifikowanych zbieraczy? Temu wszystkiemu służy próbny zbiór szyszek z kilku drzew. W lesie w okolicy Wioski miał taki miejsce w poniedziałek (29.11.). Szyszki zostały wysłane do Stacji Oceny Nasion, która przeprowadzi badania odpowiadające na wszystkie wcześniejsze pytania.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK