GRODZISKNewsWIDEO

Debiut płytowy Eweliny Rajchel. „Każda piosenka jest cząstką mnie, mojego życia”3 min na czytanie

0

Właśnie ukazała się debiutancka płyta Eweliny Rajchel, artystki związanej z Centrum Kultury RONDO w Grodzisku Wlkp. Płyta nosi tytuł „Sound & Light” i zawiera 12 piosenek. Autorką tekstów jest Ewelina Rajchel, ona również skomponowała muzykę do niektórych utworów. Za kompozycję innych odpowiada Piotr Kałużny, który muzycznie towarzyszy artystce na płycie. W duecie występują z powodzeniem na koncertach już od kilku lat i piszą wspólnie muzykę. Przed nimi koncert z premierowym wykonaniem utworów z płyty „Sound&Light, który odbędzie się w poznańskim klubie muzycznym „Blue Note” 18 grudnia.

– Gdy otrzymałam wydaną już płytę do rąk zorientowałam się, że piosenki na niej zawarte układają się jakby w kalendarz, że każda z nich pasuje do kolejnych miesięcy w roku. Każda jest cząstką mnie, mojego życia, sytuacji i ludzi, których spotkałam na swej drodze – przyznaje Ewelina Rajchel. Tworzenie autorskiej płyty trwało kilka lat, niektóre z piosenek zaistniały już na koncertach wcześniej i tak powoli ten repertuar się powiększał. Jak twierdzi piosenkarka szlifowanie swojego stylu to droga, którą można iść całe życie. – Gdy śpiewa się covery idzie się po czyichś śladach. Ja chcę wydeptać swoją własną ścieżkę i na pewno w jakimś stopniu to już się udało. Czas pokaże – wyjaśnia wokalistka. 

Tytuł pyty „Sound & Light” wskazuje, że dla artystki równie ważne jest światło, piękno wizerunku, co dźwięk, barwa i melodia. Jednak mówi – muzyka powinna być piękniejsza od sukienki, bo to muzyka i zawarta w niej harmonia są dla niej najważniejsze. Chciałaby, by jej piosenki dawały ludziom chwilę wytchnienia, radość i odprężenie. Z wykształcenia jest italianistką i włoskie inspiracje są wyczuwalne w jej muzyce. Słoneczna strona życia, wrażliwość na piękno, swoista liryczność to ślady jej fascynacji włoską kulturą. Choć w jej muzyce znajdziemy również polską nostalgię i żywiołowość amerykańskiego funky czy bluesa.

Ewelina Rachel od ponad 6 lat prowadzi w grodziskim Centrum Kultury Studium Piosenkarskie. Uczy także muzyki w szkole w Poznaniu. Artystka na zajęciach w Grodzisku Wlkp. pomaga swoim podopiecznym rozwijać talent piosenkarski. – Gdy zawitałam przed laty do Grodziska byłam zdumiona jak bardzo muzyczne jest to miasto. Działa tu orkiestra dęta, zespół taneczny „Cybinka”, dużo osób chciało śpiewać i robili to świetnie. Uwielbiam pomagać rozwijać muzyczne skrzydła – mówi z uśmiechem Ewelina Rajchel. 

Słuchacze Studium często występują w Centrum Kultury również ze swoją nauczycielką, która wspomaga ich na każdym kroku. Jednak pandemia i tu odcisnęła swoje piętno, bo w tym roku do Studium zgłosiło się na przesłuchania trochę mniej młodzieży, niż zazwyczaj. Jak twierdzi nauczycielka młodzież ma coraz więcej obciążeń w szkole, a nauczanie zdalne jednak nie sprzyja młodym ludziom, którzy nie widząc się z innymi przez zamknięcie w domach stają się bardziej osowiali i mniej wierzą w siebie. – A przecież śpiew jest najlepszym antidotum na stres i pozwala nabrać wiary w swój talent i możliwości. Może moja płyta zainspiruje kogoś do szukania własnej ścieżki. Ja już swoją znalazłam – uśmiecha się wokalistka. 

AS

Płytę można kupić na stronie artystki: ewelinarajchel.com i stronie wydawnictwa: www.absonic.pl

Sklep: https://multikulti.com/…/33925-ewelina-rajchel-sound…

stacjonarnie: Stary Rynek 52A, Poznań

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK