NewsNOWY TOMYŚL

Tradycja wysyłania kartek świątecznych zamiera. Ale są tacy, którzy zamierzają ją kontynuować1 min na czytanie

0

Czy wysyłanie kartek świątecznych to zamierająca tradycja? W Polsce w ostatnich dziesięciu latach aż o 93 proc. spadła ich produkcja. 

W dobie cyfryzacji i Facebooka przesyłanie świątecznych życzeń pocztą zostało zastąpione przez wirtualne pozdrowienia wysyłane drogą mailową lub messengerem. Członkowie rodziny często dzwonią do siebie, by przy rozmowie życzyć sobie wesołych świąt. Aktualnie w dobie pandemii w obawie przed wirusem rodziny nie odwiedzają się tylko łączą się online kanałami komunikacyjnymi, by w czasie rzeczywistym zobaczyć dziadka czy ciocię i złożyć im świąteczne życzenia, już bez uścisków. W firmach wysyłkę świątecznych życzeń do klientów regulują przepisy RODO, które wymagają, by taki klient wcześniej wyraził zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. To też zniechęca do wysyłania tradycyjnych kartek. Zdobycze technologii zastępują tradycyjne formy komunikacji, podobnie jak język polski jest zastępowany skrótami i obrazkami przez młodzież. Świat nie stoi w miejscu i dużo wokół nas się zmienia.

Jednak można wrócić do wspomnień i wziąć udział w warsztatach robienia kartek świątecznych lub zrobić w domu kartkę i zanieść na konkurs. Piękne kartki ręcznie robione można kupić w atrakcyjnej cenie w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Rakoniewicach, na jarmarkach w Wielichowie (5.12) i Grodzisku (10-11-12.12)

Warsztaty wykonywania świątecznych dla dzieci w wieku 6-11 lat organizuje 1 grudnia Centrum Kultury w Wielichowie. Centrum Kultury RONDO w Grodzisku Wlkp. zaproponowało nową formułę konkursu na najpiękniejszą kartkę świąteczną. Organizatorzy sugerują, by kartka miała charakter ludowy i namawiają by inspirować się postaciami z grup kolędniczych lub szopki betlejemskiej. Termin składania prac w formacie A4 to 3 grudnia.

AS

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News