Artykuł informacyjnyREGION

Czy powinienem zbadać słuch? Lepiej posłuchać rad specjalistów2 min na czytanie

0

Takie pytanie zadaje sobie wielu z nas, ale niewielu z kolei potrafi sobie na nie odpowiedzieć. Lepiej w tej sprawie posłuchać rad specjalistów.

Słuchamy zbyt głośno radia w samochodzie? Pogłaśniamy telewizor, bo czegoś niedosłyszeliśmy? Mamy problemy ze zrozumieniem tego, kto do nas mówi? Coś jest nie tak. Sprawdź swój słuch, bo po prostu lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Niedosłuch zagrożenia
Dotyk, smak, węch, wzrok i słuch to pięć zmysłów, którymi zostaliśmy obdarzeni przez matkę naturę, żeby poznawać i odczuwać otoczenie. Słuch ma ogromny wpływ na codzienność każdego człowieka, umożliwia porozumiewanie się, daje poczucie bezpieczeństwa alarmując o zagrożeniu a także rozwija funkcje mowy.

Pierwsza diagnoza niedosłuchu – rodzina
Często sami nie zauważamy problemu, lekki niedosłuch nie zawsze zostaje zauważony przez bliskich, a osoba dotknięta nim zamiast szukać pomocy u specjalisty uczy się czytać z ust czy robi głośniej telewizję. Tak naprawdę pierwsi diagnozują nas nasi domownicy. 

Co powinno nas zaniepokoić? 
Głośna mowa – osoba, która niedosłyszy, nie słyszy również swojego głosu. Ponadto pojawiają się problemy ze zrozumieniem mowy – najczęściej w towarzystwie kilku osób, pacjent słyszy głosy, ale nie rozróżnia mowy. Co jeszcze? Głośno ustawiony telewizor, ciągłe prośby o powtórzenie, o mówienie wolniej a także brak reakcji na bodziec dźwięku.

Badanie słuchu
Badanie słuchu składa się z kilku etapów. Pierwsze czego można się spodziewać na wizycie to rozmowa, wywiad z pacjentem. Musimy ustalić, co jest bezpośrednią lub pośrednią przyczyną niedosłuchu oraz czy występują choroby współistniejące mogące mieć wpływ na rozwój niedosłuchu. Następnie protetyk sprawdzi otoskopem czy nie ma zalegającej woskowiny lub ciała obcego. Kolejny krok to badanie słuchu – audiometria tonalna. Wizyta w gabinecie to ok 15 min i jest całkowicie bezbolesna. Zachęcamy do testowania aparatów słuchowych- jeżeli pacjent ma jakiekolwiek wątpliwości, słyszy od innych osób, że aparaty nie działają lub zachęcamy do bezpłatnych testów.

Kim jesteśmy? Jak działamy?
Jesteśmy firmą z 20 letnim doświadczeniem, zatrudniamy wykwalifikowanych specjalistów. Swoje oddziały mamy na terenie całej Polski. Oferujemy bezpłatne wizyty domowe. Pomagamy w uzyskaniu refundacji czy wizyty laryngologicznej. Zapraszamy do naszych oddziałów oraz na www.audiocentrum.com.
RED

Podziel się informacją ...

Zobacz inne