NewsREGION

Tańsze paliwo, gaz i prąd. “Potrafimy szybko reagować na potrzeby społeczne”2 min na czytanie

0

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił (25.11.) pakiet wsparcia, który ma zatrzymać inflację i wzrost szalejących cen. Koszty pakiety antyinflacyjnego wyniosą około 10 mld zł. Jednym z rozwiązań jest obniżka podatku VAT na gaz z 23 do 8 proc. Od stycznia na trzy miesiące zostanie obniżona też stawka VAT na energię elektryczną – z 23 na 5 proc. Rząd zniesie również całkowicie akcyzę na energię elektryczną. Będzie też obniżka cen paliw na stacjach benzynowych. Polegająca na tym, że paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Ponadto wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. Paliwo ma być tańsze nawet o 20-30 gr za litr. 

Wprowadzony zostanie również dodatek osłonowy. To dopłata 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2 tys. 100 zł miesięcznie; dopłata 600 zł dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych o dochodach do 1 tys. 500 zł na osobę miesięcznie; dopłata 850 zł dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie; dopłata 1 tys. 150 zł dla gospodarstw domowych 6. osobowych i więcej o dochodach do 1 tys. 500 zł na osobę miesięcznie. Z dodatku będzie mogło skorzystać ok. 5,2 mln gospodarstw domowych. Wypłata pieniędzy będzie odbywała się w dwóch ratach w 2022 r.

O komentarz właśnie w tej sprawie poprosiliśmy posła Wojciecha Zubowskiego. – Ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego pakiet wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Polaków. Zniesienie akcyzy na energię elektryczną, obniżka cen paliw, VAT–u na gaz to odpowiedź na wzrost cen nośników energii – w znacznej mierze niezależną od nas i ostatnio rosnącą inflację. Kolejny raz – jak i przy tarczach antykryzysowych – pokazaliśmy, że potrafimy szybko zareagować na potrzeby społeczne i gospodarcze – komentuje poseł.
RED

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News