NewsWOLSZTYN

Zwiedzający wcielą się w rolę dyżurnego. PKP PLK przekaże cenny eksponat do izby muzealnej2 min na czytanie

0

Ponad 100-letnia ława nastawcza – urządzenie do prowadzenia ruchu pociągów ze stacji Zduny trafi do izby muzealnej na stacji Świętno (gm. Wolsztyn) prowadzonej przez Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni. Dzięki darowiźnie PKP Polskich Linii Kolejowych miłośnicy kolejnictwa i turyści za kilka miesięcy zobaczą pracę dawnych urządzeń. Kolejarze m. in. za pomocą ławy nastawczej przygotowywali drogę przejazdu parowozów.

Unikatowe urządzenie ze stacji Zduny na linii kolejowej Oleśnica – Chojnice zostało wyprodukowane w 1904 r. przez firmę Hein, Lehmann & Co AG z Berlina. To jedna z najstarszych nastawnic mechanicznych w Polsce. Konstrukcję ławy nastawczej wyróżnia szerokie przeszklenie podstawy blokowej. Taka budowa pozwala podglądać pracę poszczególnych elementów. Egzemplarz podarowany Towarzystwu jest szczególnie interesujący dla miłośników kolei. Ława posiada niespotykane na innych stacjach w Polsce trójpołożeniowe dźwignie ryglowe. Można zobaczyć dźwignię przełożoną i w przód i w tył ławy nastawczej.

Przekazana Towarzystwu nastawnica zostanie wykorzystana do stworzenia interaktywnej wystawy urządzeń sterowania ruchem kolejowym w izbie muzealnej na stacji Świętno. Ława, połączona z innymi urządzeniami w działający zespół, pozwoli na zaprezentowanie pracy poszczególnych mechanizmów, które gwarantowały bezpieczny przejazd pociągów.

– Cieszymy się bardzo, że od PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. mogliśmy pozyskać do zbiorów naszej skromnej wystawy tak unikatowy i cenny historycznie eksponat. Nastawnica mechaniczna jest urządzeniem, na którym każdy zwiedzający może własnoręcznie wcielić się w rolę dyżurnego ruchu. Pozwala nam to w interesujący sposób pokazać na żywym, autentycznym obiekcie z epoki tajniki pracy na kolei – bez monitorów, bez komputerów, a jednak całkowicie interaktywnie, co jest dziś nieodłącznym atrybutem nowoczesnego muzealnictwa– mówi Jakub Tyszkiewicz, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni.

PKP PLK przekazały ponad sto darowizn instytucjom, które dbają o historię i tradycję kolei. W tym roku PLK wsparły m. in. Centralną Szkołę Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie podkładami i torami, dzięki którym powstaje stanowisko do ćwiczenia akcji ratowniczych prowadzonych podczas wypadków na torach. Do Grodziskiej Kolei Drezynowej trafiły elementy torów – szyny, podkłady kolejowe, śruby, wkręty. Materiały zostały wykorzystane na stacji w Ujeździe Wielkopolskim do wybudowania bocznicy o długości 200 metrów, służącej do eksponowania zabytkowych pojazdów.

JP

Foto: Zbigniew Musiela

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News