FOTONewsNOWY TOMYŚLWIDEO

Burmistrz posłuchał mieszkańców. Gmina wycofuje się budowy mieszkań w Cichej Górze4 min na czytanie

0

Mieszkańcy Cichej Góry zebrali się w piątkowy (19.11.) wieczór w sali wiejskiej, by zapoznać się z decyzją burmistrza dotyczącą budowy czterech budynków z mieszkaniami socjalnymi dla czterdziestu osób na terenie ich wsi, tuz przy sali wiejskiej. 

Sołtys Cichej Góry Marek Bińkowski dowiedział się o planowanej budowie z pism urzędowych, bo jest właścicielem działki sąsiadującej z terenem gminnym, na którym miały te budynki powstać. – Po rozmowach z mieszkańcami ustaliliśmy jednoznacznie, że nie chcemy takich budynków w naszej miejscowości. Nie chcemy również, by na siłę lokować u nas trudnych mieszkańców, z którymi są problemy w mieście. Wraz z radnym Tomaszem Antuszewskim i przewodniczącym Rady Miejskiej Markiem Ratajczakiem udaliśmy się do burmistrza, by przedstawić mu listę kontrargumentów co do tej decyzji – wyjaśnia sołtys Cichej Góry. 

Po długich rozmowach burmistrz odstąpił od ustalonej wcześniej lokalizacji budowy mieszkań socjalnych w Cichej Górze (pisaliśmy o tym TUTAJ). Do mieszkańców tej miejscowości przyjechał, by przedstawić mieszkańcom zmianę decyzji. Na spotkaniu była duża frekwencja, przybyło ponad sześćdziesiąt osób. Przyjechał burmistrz Włodzimierz Hibner wraz z wiceburmistrz, był przewodniczący rady miejskiej Marek Ratajczak oraz radny Antuszewski. Przybyłych powitał sołtys Bińkowski, później sytuację i stanowisko mieszkańców przedstawił Marek Ratajczak, szef nowotomyskiej rady. 

Burmistrz Włodzimierz Hibner odniósł się do argumentów, podkreślając, że rozumie sytuację mieszkańców Cichej Góry i po przemyśleniu sprawy zmienia lokalizację planowanej inwestycji i odwołuje trwające postępowanie dokumentacyjne. Włodarz przedstawił nową lokalizację mieszkań socjalnych przy ulicy Komunalnej na przedmieściach Nowego Tomyśla. Zaznaczył, że mieszkańcy gminy muszą mieć świadomość, że gmina ustawowo musi się zająć ludźmi, którzy są nieporadni życiowo i zapewnić im mieszkania socjalne. 

To samo podkreślała prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowe Zofia Matuszczak. Wskazywała, że istotą takich działań jak budowa mieszkań socjalnych jest aktywizacja ludzi bezdomnych i nieporadnych i ten obowiązek spoczywa na instytucjach gminnych. Przypominała, że w ostatnim czasie niektórzy mieszkańcy lokali socjalnych sprawiali problemy, a niedawno doszło w jednym z tych mieszkań do pożaru. Jak podnosili przedstawiciele instytucji gminnych, budowa nowych mieszkań socjalnych w innym miejscu to propozycja mająca na celu poprawę warunków życia tych osób i jednocześnie zapewnienie spokoju i bezpieczeństwa innych mieszkańcom Nowego Tomyśla.

AS

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w FOTO