NewsWOLSZTYN

Protest w sprawie rozkładu jazdy. Nie chcą czekać ponad godzinę na rozpoczęcie lekcji2 min na czytanie

0

Mieszkańcy gminy Włoszakowice dowiedzieli się o planowanej zmianie godziny porannego połączenia z Wolsztyna przez Włoszakowice do Leszna. Uczniowie byliby w Lesznie już o 6.30 i musieliby czekać na rozpoczęcie lekcji do ósmej. Do ich protestu przyłączyli się też mieszkańcy gminy Przemęt.

W poniedziałek (15.11.) w Internecie opublikowano petycję w tej sprawie. Dzisiaj (18.11.) ok. godz. 14 było pod nią już prawie 220 podpisów. W tym ponad dwudziestu mieszkańców gminy Przemęt, głównie Błotnicy, Starkowa, Perkowa, Radomierza, Przemętu i Nowej Wsi.

W funkcjonującym rozkładzie jazdy pociąg wyjeżdża z Wolsztyna o godz. 6, o godz. 6.52 jest na stacji we Włoszakowicach, a do Leszna dociera o godz. 7.18. Lekcje zaczynają się o 8, więc uczniowie mają czas na dotarcie do szkół. Z informacji jakie dotarły do mieszkańców w grudniu, po zmianach pociąg ma wyjeżdżać z Wolsztyna o godz. 5.30, we Włoszakowicach będzie ok. godz. 6, a w Lesznie o godz. 6.30.

Wiele osób, które korzystają z tego połączenia to uczniowie szkół, pracownicy lokalnych firm w regionie itp. Jeżeli zostanie wprowadzona zmiana rozkładu osoby te będą miały problem z dotarciem do swoich zakładów pracy, uczniowie będą dużo wcześniej w Lesznie niż zaczynają się ich zajęcia – pisze w petycji Joanna Nawrot. – W interesie państwa jest to, aby jak najwięcej osób korzystało z kolei. Zmiana tego kursu spowoduje, że mieszkańcy gminy Włoszakowice będą zmuszeni do szukania alternatywnych rozwiązań, a to wiąże się z tym, że stracą państwo obecnych i potencjalnie przyszłych klientów – pisze autorka petycji, która ma zostać skierowana do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

Choć w petycji jest mowa o mieszkańcach gminy Włoszakowice, podpisy złożyli też uczniowie i rodzice dzieci z gminy Przemęt. Ci bowiem, jeśli zmiany wejdą w życie, będą musieli wstawać jeszcze wcześniej niż ich koledzy z sąsiedniej gminy. – Mój syn dojeżdża codziennie do szkoły z Perkowa i nie wyobrażam sobie, że będzie musiał wstawać o godz. 5.30, żeby zdążyć na pociąg – piszę mama jednego z uczniów.

Mieszkańcy proszą o nie zmienianie godziny odjazdu pociągu. Zapytaliśmy o sprawę Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Czekamy na odpowiedź.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News