NewsREGION

GUS sprawdzi dane spisowe. Ty sprawdź jak ustrzec się przed oszustwem spoofingu2 min na czytanie

0

W dniach od 12 do 24 listopada Główny Urząd Statystyczny przeprowadzi kontrolne badanie wyników spisu powszechnego. Ankieterzy zadzwonią do 100 tys. osób w kraju, które jako pierwsze spisały się w swoim mieszkaniu. Co ważne, ankieterzy będą dzwonili wyłącznie z numeru 22 828 88 88, a sprawdzić i potwierdzić tożsamość ankietera będzie można pod numerem 22 279 99 99. Aby to zrobić wystarczy poinformować ankietera o zamiarze potwierdzenia jego tożsamości, spisać jego dane i poprosić o telefon w innym terminie, a następnie wybrać numer do weryfikacji i zapytać, czy osoba, które chce uzyskać od nas informacje rzeczywiście jest ankieterem GUS.

– Podobnie, jak w trakcie spisu powszechnego, ankieterzy nie będą pytać o zarobki, numer karty, PIN, majątek etc. Lista pytań zadawanych w badaniu kontrolnym będzie dostępna na stronie: spis.gov.pl – informuje biuro prasowe GUS. Jeśli zatem dzwoniący – nawet ze wskazanego numeru, będzie próbował zadać pytania dotyczące finansów, należy mieć pewność, że jest to podszywający się pod ankietera oszust. Takie działanie oszustów, którzy wykorzystują najnowsze technologie telekomunikacyjne, by podszywać się pod prawdziwe numery telefonów instytucji i banków to spoofing.

Spoofing telefoniczny, czyli podszywanie się pod dowolny numer lub nazwę – bo oszust wykonując połączenie może wpisać nie tylko zupełnie inny numer telefonu niż ten, którym się faktycznie posługuje, ale także nazwę instytucji lub imię, oznacza, że mimo wyświetlanej w telefonie nazwy i numeru telefonu, np. numeru infolinii banku czy innej instytucji, tak naprawdę dzwoni lub pisze wiadomości zupełnie inna osoba. Jeśli zatem pojawią się jakiekolwiek wątpliwości co do rozmówcy, połączenie należy natychmiast przerwać i skontaktować się z infolinią GUS, Przypominamy numer: 22 279 99 99.

EI

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News