NewsNOWY TOMYŚL

Dariusz Stachecki: Szkoła to całe moje życie. A technologia? Mądrze stosowana może pomóc3 min na czytanie

0

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu Dariusz Stachecki został wczoraj (28.10.) zaproszony na sesję rady miejskiej w Nowym Tomyślu, gdzie odebrał gratulacje z okazji przyznania nagrody Ministra Edukacji i Nauki za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej.

Dyrektor Stachecki przyznaje, że dużym wyróżnieniem było dla niego już to, że gmina przygotowała wniosek o przyznanie mu nagrody. – Wiem, że wniosków jest dużo, a nagród mało, dlatego byłem bardzo miło zaskoczony wyróżnieniem. Ciesze się przede wszystkim, że moje działania na niwie edukacyjnej są dostrzegane i cenione przez organ prowadzący i środowisko lokalne – mówi dyrektor.

Ministerstwo doceniło wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Wcześniej w gimnazjum, a po reformie w szkole podstawowej nauczyciele i uczniowie wykorzystują nowoczesne technologie. Obecnie placówka realizuje projekt pod nazwą Laboratorium STEAM. – Zajęcia są dla chętnych, ale gdy uczeń się zapisze, to przedmiot pojawia się w planie lekcji. Metoda łączy pięć obszarów – nauki, technologii, inżynierii, sztuki oraz matematyki. Uczniowie sami poszukują odpowiedzi i próbują wprowadzać swoje projekty w ruch – mówi Stachecki. Pierwotnie metoda ograniczała się do przedmiotów ścisłych, ale została wzbogacona o tzw. umiejętności miękkie. Chodzi m.in. o konieczność sprawnej komunikacji, umiejętność zarządzania czasem i stresem. Nauczyciele kładą duży akcent na prace projektową, problemową i grupową.

Wspomaga ich przy tym technologia. Elementy pracy zdalnej wykorzystywano w szkole za nim okazało się to koniecznością w całym kraju. – Kiedy zamknięto szkoły z powodu pandemii od razu przeszliśmy do pracy zdalnej, byliśmy do tego przygotowani. Dopiero tydzień później minister ogłosił, że będzie to konieczność – mówi dyrektor Stachecki. W sieci uczniowie mogą znaleźć wszystkie materiały wykorzystywane w trakcie lekcji, co w trybie nauki stacjonarnej może się przydać w trakcie powtórek materiału. – Jeśli uczeń jest nieobecny np. z powodu choroby cały czas może być na bieżąco z analizowanym w szkole materiałem – mówi dyrektor i przyznaje, że w czasie obowiązkowej nauki zdalnej pomagali innym szkołom w dostosowaniu się do wymogów nowej rzeczywistości.

– Technologia nie zastąpi nauki, ale mądrze stosowana może pomóc – mówi dyrektor. Zauważa, że uczeń, który dziś jest w pierwszej klasie, ma siedem lat, skończy szkołę podstawową i średnią za 12 lat, czyli w 2033 roku. – Szkoła powinna go przygotować do wejścia na rynek pracy w tej nadchodzącej rzeczywistości – podkreśla Dariusz Stachecki i robi wiele, żeby tak właśnie było.

Dariusz Stachecki jest nauczycielem informatyki od trzydziestu lat. Jak sam podkreśla, szkoła jest całym jego życiem. – Rodzice byli nauczycielami, mieszkaliśmy w budynku szkoły w Bukowcu – wyjaśnia dyrektor. Przez osiemnaście lat był zastępcą dyrektora, a od 2019 roku jest dyrektorem placówki w Nowym Tomyślu.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News