NewsNOWY TOMYŚL

Wyliczyli, że za śmieci powinni płacić prawie 10 zł mniej. Apelują do związku: niech każdy płaci za swoje!2 min na czytanie

0


Gmina Opalenica wiedzie ostatnio prym w protestach przeciwko podwyżkom. Zaczęło się od gazu, a teraz chodzi o śmieci. A konkretniej o to, że w ocenie samorządowców mogłoby być taniej, gdyby każda gmina płaciła za tyle śmieci, ile wyprodukuje. – I w gminie Opalenica powinno to być dokładnie 25,5 zł od mieszkańca – twierdzi opalenicki ratusz. Jak to wyliczono? 

Jak informuje urząd, już 6 października gmina informowała o swoim sprzeciwie wobec podwyżek, które wprowadził związek „Selekt”, do którego należy. – Głosowaliśmy przeciw tej uchwale, a na spotkaniu roboczym 20 września już prosiliśmy o szczegółową kalkulację kosztów – wskazują urzędnicy. Wyjaśniają, że ostatecznie informacje otrzymali 4 października i wynika z niej, że koszty transportu i zagospodarowania odpadów w poszczególnych gminach są drastycznie różne. 

– W ośmiu gminach są zdecydowanie poniżej 30 zł od mieszkańca, a w pięciu oscylują w przedziale 30 – 33 zł. Z kolei w czterech są niezwykle wysokie i wynoszą odpowiednio powyżej 34, 36, 41, a nawet 57 zł od mieszkańca. – U nas wynoszą 25,5 zł – wskazują urzędnicy. Dlatego podkreślają, że jedna wspólna stawka jest krzywdząca dla tych gmin, gdzie koszty zagospodarowania odpadów są zdecydowanie niższe. – W związku z tym wystąpiliśmy do związku o wprowadzenie zróżnicowanych stawek opłat od mieszkańca – dodają.

– Uważamy, że solidarnie powinniśmy ponosić jedynie koszty funkcjonowania związku. A koszty transportu i zagospodarowania odpadów powinny być przypisane indywidualnie gminom zgodnie z zasadą „każdy płaci za swoje śmieci” – mówią urzędnicy. Do poparcia wniosku zaprosili też inne samorządy, a spotkanie w tej sprawie zaplanowano na 28 października. Przypomnijmy, że stawka za wywóz odpadów dla jednego mieszkańca ustalona przez związek „Selekt” dla 16 gmin w nim zrzeszonych wynosi obecnie 35 zł. 

opr. ŁR

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News