GRODZISKNews

Miej różowe myśli. To nazwa happeningu, który jutro odbędzie się w Grodzisku2 min na czytanie

0

Kobiety w Grodzisku Wlkp. spotkają się w piątek ( 15.10) pod hasłem „Miej różowe myśli”. Będzie to happening z okazji Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi.

Zbiórka na Placu Powstańców Wielkopolskich jest zaplanowana na godz. 9:45. Organizatorzy, czyli pomysłodawczynie Grodziskiego Roku Kobiet wraz dyrekcją Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Grodzisku, zapraszają wszystkich na przemarsz z Placu Powstańców Wielkopolskich ulicą Szeroką na Stary Rynek. Przed ratuszem odbędą się prelekcje dotyczące profilaktyki nowotworowej. 

Organizatorki będą mówić o tym, jak ważne jest comiesięczne samobadanie piersi, świadomość i wiedza na temat tej choroby. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Stanowi w Polsce około 23 proc. wszystkich zachorowań i jest odpowiedzialny za około 14 proc. zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet.

Grodziski happening pn. „Miej różowe myśli” odbędzie się 15 października, bo akurat tego dnia przypada tegoroczny Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Święto zostało ustanowione przez Europejską Koalicję do Walki z Rakiem Piersi i ma na celu promocję badań profilaktycznych, rzetelnej wiedzy na temat nowotworów oraz tzw. czujności onkologicznej. Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi wpisuje się w obchody Różowego Października, miesiąca świadomości nowotworu piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.

– Chcemy w ten sposób wyrazić naszą solidarność wobec kobiet, które chorują z powodu raka piersi, chcemy dać im wsparcie i pewność, że nie muszą się wstydzić tej choroby. Na to wydarzenie zaprosiliśmy też grodziskie szkoły, mamy nadzieję, że też się pojawią na happeningu, bo ważne by kobiety się wspierały niezależnie od wieku -wyjaśnia Karolina Nadobnik z Grodziskiego Roku Kobiet.

Organizatorki będą przypominać o regularnych kontrolach u lekarza, bo każde wczesne wykrycie nowotworu piersi daje szanse na wyleczenie, jeśli diagnoza jest postawiona szybko. Panie przygotowały też informacyjne ulotki z najważniejszymi poradami na temat profilaktyki i badań, o których każda kobieta powinna co roku pamiętać

AS

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK