NewsREGION

Prokuratura zatrzymała 37- latka. Miał oszukać kilkadziesiąt osób na kryptowalutach1 min na czytanie

0

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu prowadzi śledztwo dotyczące wyłudzenia mienia pod pozorem uzyskania zysku z „kopania” kryptowalut. Komisja Nadzoru Finansowego powiadomiła prokuraturę o nieuczciwych praktykach jednego z internautów. Według przekazanych informacji mężczyzna oszukał wiele osób oferując im wynajem tzw. koparek do kryptowalut.

Funkcjonariusze z wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu ustalili, że proceder polegał na wprowadzaniu pokrzywdzonych w błąd co do zamiaru wywiązania się z umowy wynajmu „koparki ktyptowalut” oferowanej za pośrednictwem portali internetowych. Wynajmujący przekonywał przyszłych klientów, że dysponuje zestawami komputerów lub kart graficznych o dużych mocach obliczeniowych, które może wynająć. Informował również, że posiada farmy solarne dostarczające komputerom odpowiednią ilość energii dla tego typu działań. Ponadto zapewniał najemców o uzyskaniu przez nich znacznych zysków. Zainwestowanie 100 złotych miało skutkować wypłatą złotówki dziennie przez cały rok. Początkowo część kupujących otrzymywała obiecane pieniądze zgodnie z warunkami zawartych umów. Z czasem jednak ich wypłaty zostały wstrzymane.

Jak ustalili śledczy w wyniku powyższego procederu oszukanych zostało kilkadziesiąt osób z terenu całego kraju. Kwota strat szacowana jest na sumę ponad 250 tysięcy złotych. Na tę chwilę nie ma informacji czy wśród oszukanych są mieszkańcy powiatu wolsztyńskiego, grodziskiego czy nowotomyskiego.

W środę (29.09.) na polecenie prokuratora, zatrzymany został 37 – letni mieszkaniec podkarpacia. Przesłuchany pod zarzutem popełnienia oszustwa przyznał się do winy. Grozi mu kara od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności. Prokurator zastosował wobec podejrzanego dozór policji, poręczenie majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News