GRODZISKNews

Artyści wprowadzają się do budynku dworca. Każdy chętny będzie mógł odkryć swój talent3 min na czytanie

0

W Centrum Ekonomii Społecznej, w budynku odremontowanego dworca kolejowego w Grodzisku Wlkp. powstaje Strefa Sztuki. Już od lipca funkcjonuje tam bar dworcowy prowadzony przez powstałą w tym celu spółdzielnię socjalną „Dworzec”. Teraz do pomieszczeń dworca wprowadzają się artyści. 22 września odbyły się pierwsze zajęcia z ceramiki. W planach jest przeniesienie koła plastycznego z Centrum Kultury „Rondo”.

Obydwie pracownie prowadzone są przez absolwentów poznańskich uczelni artystycznych. Zajęcia z rysunku i malarstwa już od kilkunastu lat prowadzi w Grodzisku Mariusz Korbański, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Dyplom z malarstwa w PWSSP uzyskał  w 1990 roku w pracowni prof. N. Skupniewicza. Otrzymał dwukrotne stypendium twórcze Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce, Europie i USA oraz w kolekcji państwowej Muzeum Narodowego w Krakowie. 

Od 22 września zaczęła działać także pracownia ceramiki. Nazwana przez Dawida Szafrańskiego, który ją prowadzi „Zwrotnicą sztuki” z założenia ma być miejscem eksperymentów rzeźbiarskich. Rzeźbiarz zajęcia określa jako spotkanie prowadzące od kreatywnego dotyku gliny, po zostawienie w niej trwałego śladu. Dr Dawid Szafrański to absolwent Uniwersytetu Artystycznego z 2006 roku. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych, obecnie pracuje jako wykładowca w 7 Pracowni Rzeźby na Wydziale Rzeźby  i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Pracował także jako kurator i aranżer wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, organizator plenerów i licznych warsztatów. Laureat Medalu Młodego Pozytywisty. Od kilku lat prowadzi w Wielichowie Galerię Sztuki Współczesnej MAGIEL.

– Strefa sztuki, która powstaje w budynku dworca to będzie przestrzeń, w której zainteresowani będą mogli spotkać się ze sztuką wysoką. Stanie się ona dostępna dla mieszkańców małych miejscowości. Tu każdy, pod artystyczną opieką naszych prowadzących, może odkryć swój talent – mówi zastępca dyrektora CK Rondo Tomasz Koza. Koło plastyczne pod opieką Mariusza Korbańskiego działa już w Grodzisku od kilkunastu lat, teraz ma szanse zaistnieć w nowej siedzibie. Pracownia ceramiki to nowa propozycja w powiecie grodziskim. Wszystkie te zajęcia przeznaczone są dla dzieci i młodzieży i są bezpłatne.

AS

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK