GRODZISKNews

Z Grodziska do Gdańska. Wystawę dotyczącą Solidarności można oglądać do końca października2 min na czytanie

0

Jeszcze do końca października na Placu Solidarności w Gdańsku będzie dostępna plenerowa wystawa „TU rodziła się Solidarność”. Ekspozycja była prezentowana już w ponad 100 miastach w Polsce. W sierpniu stanęła również na Starym Rynku przed grodziskim ratuszem.

Wystawa przybliża najważniejsze wydarzenia z historii „Solidarności”, składa się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych ukazujących powstawanie Solidarność w niemal każdym zakątku naszego kraju. Można na niej zobaczyć także zdjęcia grodziskich wydarzeń z 1980 roku i ludzi, którzy lokalnie tworzyli struktury ważnego dla Polski ruchu społecznego. Teraz te zdjęcia stoją na placu Solidarności w Gdańsku.

– Jesteśmy dumni, że nasza lokalna historia znalazła się na tej wystawie i jest częścią ogólnopolskiego świadectwa tamtych ważnych dla naszej demokracji wydarzeń – mówi Sebastian Tuliński, autor grodziskiej części wystawy, regionalista i nauczyciel historii w Zespole Szkół Technicznych im. E. Kwiatkowskiego w Grodzisku Wlkp.

Prezes IPN dr Karol Nawrocki, otwierając na pl. Solidarności w Gdańsku wystawę „TU rodziła się Solidarność” mówił o tym, że „Solidarność rodziła się w wielu miejscach Polski, w sercach dzielnych Polaków – bohaterów Sierpnia ’80, którzy w liczbie blisko 10 mln zwykłych ludzi podjęli protest w imieniu krzywdzonych rodaków”

Grodziską Solidarność opisał Sebastian Tuliński w publikacji pt. „Solidarność” 1980-1981 w Grodzisku Wielkopolskim, zamieszczonej w „Zeszytach Historycznych Solidarności Wielkopolskiej”. Publikacja jest dostępna w Grodziskiej Bibliotece Publicznej. Historyk wygłosił również wykład na ten temat na spotkaniu wspomnieniowym zorganizowanym przez Urząd Miejski w Grodzisku Wlkp we współpracy z IPN-em. Na spotkaniu tym odznaczono dawnych lokalnych działaczy Solidarności, wystąpił na nim również dr hab. Rafał Reczek, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu z prelekcją na temat NSZZ „Solidarności” i jej znaczenia dla rodzącej się w latach 80-tych demokracji w Polsce.

Do końca października historia i fotografie grodziskiej Solidarności są eksponowane na placu Solidarności w Gdańsku i stanowią ważną część współczesnej historii Polski.

AS

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK