NewsNOWY TOMYŚL

Nowy proboszcz planuje remonty, a zacznie od ścian na parterze. Prace mają ruszyć wiosną3 min na czytanie

0

Nowy proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Tomyślu ma już plany związane z remontem świątyni. – Troska o piękno świątyni jest ważna. Chciałbym, aby nasza świątynia – dom Boży, pięknie wyglądała. Jednak najważniejsze jest dobro duchowe – mówi ksiądz Krzysztof Ratajczak.

Remont kościoła rozpoczął jego poprzednik kilka lat temu. W ostatnim czasie zostały odnowione drewniane sklepienia na drugim piętrze oraz częściowo wymieniono, a częściowo uzupełniono belki stropowe. – Te prace są niewidoczne, bo drugie piętro kościoła jest obecnie wyłączone z użytku i zasłonięte folią – mówi ksiądz Krzysztof.

– Ksiądz Tomasz przekazał mi, że planował dokonać wymiany okien w kościele. Jednak wspólnie z parafialną radą ekonomiczną ustaliliśmy, że rozpoczniemy prace remontowe od otynkowania skutych ścian na parterze świątyni. Parafia posiada już pozwolenie konserwatorskie na wykonanie tych prac. Wstępny kosztorys wynosi 210 tys. zł. Zgodnie z pozwoleniem konserwatorskim muszą być położone tynki renowacyjne – wyjaśnia proboszcz. Prace planuje rozpocząć wczesną wiosną.

W dalszej kolejności potrzebna jest wymiana okien, renowacja stolarki drzwiowej, uzupełnienie tynków na drugim piętrze, remont stropu i tynków na pierwszym piętrze. – Prac remontowych jest jeszcze bardzo dużo. Oczywiście zamierzamy starać się o środki zewnętrzne – mówi proboszcz.

Ksiądz Krzysztof podkreśla, że parafia jest wspólnotą osób, które razem podążają ku Panu Bogu. – Takie jest główne zadanie każdego kapłana, aby pomóc ludziom osiągnąć zbawienie. Jak już mówiłem podczas pierwszego mojego kazania chciałbym, aby nasza parafia była prawdziwą wspólnotą, rodziną, która wzajemnie sobie pomaga, spotyka się na mszy św., ale także podejmuje działania integrujące parafian. Nowy Tomyśl to miasto wikliny. Aby powstała piękna wiklinowa ozdoba potrzeba wielu gałązek połączonych ze sobą. Chciałbym, aby taka była nasza parafia, składająca się z wielu różnych osób, ale mających ten sam wspólny cel – osiągnąć niebo! – mówi proboszcz.

Cieszy się, że w parafii jest kilka grup duszpasterskich. – Świadczy to o żywotności wspólnoty. Z wieloma grupami duszpasterskimi już się spotkałem. Na początku pragnę poznawać moich parafian i nawiązywać dobre relacje. Grupy duszpasterskie idą swoim torem i tutaj nie będziemy nic zmieniali – mówi ksiądz Krzysztof.

Najbliższym ważnym wydarzeniem duszpasterskim będzie pierwsza rocznica Nawiedzenia Maryi w Ikonie Jasnogórskiej. W środę (22.09.) o godz. 20 zostanie odprawiona uroczysta msza św. w intencji całej parafii, następnie Apel Jasnogórski i procesja ze świecami i obrazem Matki Bożej Częstochowskiej wokół kościoła. Z tej też okazji parafia organizuje dwudniową pielgrzymkę do Częstochowy. – Cieszę się bardzo, że tak szybko uzbieraliśmy chętne osoby na cały autokar – mówi ksiądz.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News