NewsWOLSZTYN

Wolsztyn pamięta o Zbrodni katyńskiej. Marsz Cieni przejdzie ulicami miasta. To nie wszystko1 min na czytanie

0

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Historii Wojskowości w Drzonowie oraz Wolsztyńskim Domem Kultury zapraszają w piątek (10.09.) na wydarzenie pamięci ofiar Katynia.

W programie znajdzie się pokaz filmu produkcji Instytutu Pamięci Narodowej „Marsz Cieni” o Wolsztyńskim Marszu Katyńskim oraz filmu TVP Poznań pt. „Pochylam wzrok wiedząc”. Następnie odbędzie się dyskusja panelowa z udziałem m.in. dyrektora poznańskiego oddziału IPN dr. hab. Rafała Reczka, koncert pieśni patriotycznych pt. „Ostatni list” w wykonaniu artystów WDK oraz otwarcie wystawy fotografii wolsztyńskich plastyków i fotografików pt. „Wolsztyńskie Marsze Katyńskie w fotografii”. Początek o godz. 12.

Z kolei w sobotę (18.09.) zaplanowano VII Marsz Katyński. Do tej pory wydarzenie odbywało się w kwietniu, ale z powodu pandemii musiało zostać przełożone. Uczestnicy wyruszą o godz. 12 z cmentarza parafialnego w Wolsztynie. Dalej przejdą ul. Lipową, Roberta Kocha, Kościelną, na Rynek, 5 Stycznia do pomnika ofiar Katynia. O godz. 13 msza św. w Kościele Wniebowstąpienia Pańskiego. Ok. godz. 15 przejdą ul. 5 Stycznia na Bielnik, gdzie zaplanowano zakończenie uroczystości w miejscu pamięci narodowej. W tym roku wyjątkowo nie będzie przejazdu pociągiem retro na Bielnik, ponieważ trwa remont torowiska.

W tym roku mija 81 lat od Zbrodni katyńskiej. Wśród 22 tysięcy zamordowanych Polaków – oficerów Wojska Polskiego, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy Policji Państwowej, Straży Granicznej i Służby Więziennej – ponad 15 tysięcy stanowili jeńcy wojenni, w tym około 1 tys. 600 Wielkopolan: Powstańców Wielkopolskich, kolejarzy, leśników.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News