NewsWOLSZTYN

60-latkowie z Wielkopolski najlepiej wyszczepionymi przeciw COVID-19. Najgorzej wypadają najmłodsi2 min na czytanie

0

Ogółem w Wielkopolsce pełną ochronę przeciw COVID-19 ma zapewnioną ponad 52 proc. osób od 12 roku życia wzwyż, czyli ponad 1 mln 8 tys. mieszkańców.

– Zdecydowanie większą odpowiedzialnością za zdrowie swoje i innych wykazują się seniorzy – mówi Mikołaj Woźniak z biura prasowego NFZ w Poznaniu. W województwie wielkopolskim w grupie wiekowej 60-69 lat notujemy 74 proc. pełnego wyszczepienia i jest to najlepszy w tej grupie wynik w kraju. Grupą wiekową o najwyższym poziomie ochrony przeciw COVID-19 jest jednak grupa 70 plus. W Wielkopolsce zaszczepione jest w niej ponad 82 proc. populacji i jest to drugi wynik w Polsce.

Niepokojące są jednak dane o szczepieniach w młodszych grupach wiekowych. W przedziale 20-29 lat w pełni zaszczepionych jest 47 proc. Wielkopolan, co lokuje nas na czwartym miejscu w Polsce za województwami: mazowieckim, dolnośląskim i pomorskim. Niewiele lepiej jest w grupie 30-39 lat., bo tu zaszczepiony jest co drugi Wielkopolanin.

Nieco częściej na szczepienie przeciw COVID-19 decydują się kobiety niż mężczyźni. Pełną ochronę przeciw ciężkiemu przebiegowi tej choroby ma w Wielkopolsce 54 proc. kobiet i około 51 proc. mężczyzn.

– Aktualny poziom pełnego wyszczepienia Wielkopolan, wciąż nie gwarantuje spokojnego przebiegu czwartej fali pandemii COVID-19 w naszym regionie. W obliczu słabnącego zainteresowania szczepieniami ochronnymi, niewielkim pocieszeniem może być fakt, że w Wielkopolsce spadek dynamiki jest jednym z najwolniejszych – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału NFZ. – Mam nadzieję, że młodsi Wielkopolanie wezmą przykład z seniorów, którzy są dziś najlepiej wyszczepioną grupą. Kolejne mutacje koronawirusa pokazują, że COVID-19 nie dotyczy wyłącznie seniorów, a skutki choroby są groźne dla coraz młodszych pacjentów. Nie chodzi wyłącznie o ryzyko zgonu, ale też o powikłania odczuwalne długo po chorobie – dodaje.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News