NewsREGION

Prezydent Duda osobiście wniesie inicjatywę ustanowienia 27 grudnia świętem powstania wielkopolskiego4 min na czytanie

0

Wczoraj (6.09.) w ogrodach pałacu prezydenckiego delegacja z Wielkopolski spotkała się z Prezydentem RP Andrzejem Dudą. Celem wizyty było przekazanie apelu o ustanowienie rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego świętem narodowym. Wśród delegatów wielkopolskich samorządów byli m.in. wojewoda Michał Zieliński oraz wójt gminy Siedlec – Jacek Kolesiński.

– Przyjechaliśmy do pana z prośbą o ustanowienie 27 grudnia dniem święta państwowego zwycięskiego powstania wielkopolskiego. Trudno sobie wyobrazić ziemie polskie bez ziem wielkopolskich po odbudowującej się po zaborach naszej Ojczyźnie. Ale niestety tak byłoby, gdyby nie zryw powstańców i ich bohaterstwo w odzyskiwaniu tych ziem. Powstańcy Wielkopolscy byli wychowywani w ogromnym patriotyzmie w swoich domach rodzinnych, byli wychowywani przez księży, nauczycieli, różne organizacje. To pozwoliło im chwycić 27 grudnia za broń i przeciwstawić się zaborczemu najeźdźcy. Miłość do Ojczyzny była pielęgnowana w tych domach przez całe pokolenia – mówił Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Tadeusz Musiał wyliczając, że powstańcy brali czynny udział w odbudowie państwa polskiego, wojnie bolszewickiej i powstaniach śląskich. – Ich zasługi zostały zapisane złotymi zgłoskami w naszej historii. Powstańcom wielkopolskim należy się wdzięczność i wieczna pamięć – podkreślał.

– Wszelkie działania kultywujące pamięć o bohaterskich powstańcach to spłacanie przez nas długu wdzięczności. Niezmiernie istotnym elementem będzie ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym zwycięskiego powstania wielkopolskiego, o co bardzo uprzejmie prosimy. Podkreślić chciałbym „świętem państwowym”, a nie dniem wolnym od pracy – mówił Tadeusz Musiał.

– Nigdy bym nie podejrzewał, że Wielkopolanie mogą przyjść do Prezydenta Rzeczypospolitej, domagając się dnia wolnego od pracy. Ale jest świętym prawem Wielkopolan domagać się święta – państwowego, narodowego z tej rzeczywiście jakże ważnej i pięknej okazji, jaką jest wola uczczenia pamięci wielkiego czynu zbrojnego, jakim było powstanie wielkopolskie. Nie mam żadnych wątpliwości, i nigdy nie miałem, że wielkiego – powiedział prezydent Andrzej Duda. – Proszę spróbować wyobrazić sobie państwo, które odrodziło się po 123 latach zaborów, dla Wielkopolan po 125 latach, a dla niektórych nawet po 146, bez Ostrowa Tumskiego i baptysterium, bez Gniezna, bez Ostrowa Lednickiego. Czy to byłoby rzeczywiście państwo polskie? Bez tych najważniejszych miejsc będących absolutną kolebką państwa Polan, Słowian, naszego państwa. Nie ma Rzeczypospolitej Polskiej bez Wielkopolski, bez tych miejsc. Dlatego właśnie to powstanie było tak ważne. Ono dało wiarę, że jest to rzeczywiście Polska odrodzona, prawdziwa. Dało też potem wielką moc, wierzę w to głęboko, do jej obrony w 1920 roku. Że to jest właśnie prawdziwa Polska. Że rzeczywiście się odrodziła. To ogromna zasługa Wielkopolan dla Rzeczypospolitej – mówił.

– Powstanie wielkopolskie rzeczywiście było czymś, o czym w naszej historii, przykro to mówić, de facto trochę zapomniano. To państwo pamiętali, to wy czciliście pamięć,ale swoją pracą organiczną, właśnie poprzez różnego rodzaju organizacje patriotyczne, które cały czas powtarzały, przypominały o powstaniu wielkopolskim. W dobie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości wszyscy zrozumieli, jak bardzo powstanie wielkopolskie było ważne. To właśnie dlatego rozumiejąc to i będąc wdzięcznym państwu za tę pracę organiczną, było dla mnie wielką radością, satysfakcją, osobistą przyjemnością i wzruszeniem przybyć do państwa wtedy, 27 grudnia 2018 roku, na stulecie wybuchu powstania wielkopolskiego, by właśnie podkreślić jego wagę dla Polski. Tamtej i dzisiejszej. Bardzo dziękuję i jestem wzruszony, że przybyli państwo do pałacu prezydenckiego, by umożliwić mi wniesienie inicjatywy ustanowienia przez nasz parlament święta narodowego, upamiętniającego zwycięskie powstanie wielkopolskie i tych, którzy do tego zwycięstwa doprowadzili – podkreślał Andrzej Duda.

Od 11 czerwca pod apelem o ustanowienie święta 27 grudnia podpisało się osiem tysięcy osób a wśród nich metropolita poznański, abp. Stanisław Gądecki i przedstawiciele 163 samorządów z województw wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko – pomorskiego, historycy, regionaliści i mieszkańcy.

EI

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News