NewsNOWY TOMYŚL

Komendanci odeszli, bo musieli? Rzecznik: były nieprawidłowości, powiadomiono Komendę Główną Policji3 min na czytanie

0

Biuro Spraw Wewnętrznych Policji i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na pytania nie odpowiadają, a odsyłają do rzecznika komendy wojewódzkiej policji. A chodzi o byłych już komendantów nowotomyskiej komendy policji – Jarosława Żurka i Sławomira Wenderskiego, którzy jak jeden mąż stwierdzili, że idą na emeryturę. Ale czy poszli z własnej inicjatywy, czy może nie mieli wyjścia? Nasz informator twierdzi, że wyjście było jedno i komendanci z niego skorzystali, choć policja zaprzecza. Ale od początku. 

Jeszcze w 2019 roku w wywiadzie komendanci Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu podkreślali, że praca w policji to dla nich satysfakcja z pomocy innymi. Zaznaczali, że nie planowali być policjantami, ale życie tak się potoczyło, że nimi zostali. Nie wspominali wówczas o emeryturze, czemu trudno się dziwić. W końcu obaj wydawali się być w dobrej formie. Stąd ich decyzja wzbudziła zdziwienie, bo to dość specyficzna sytuacja, kiedy dwóch szefów nagle postanawia odpocząć. Czy zmęczyła ich kontrola, którą komenda wojewódzka przeprowadziła na chwilę przed ich emeryturą? 

Do rzecznika komendy wojewódzkiej mł. insp. Andrzeja Borowiaka przesłaliśmy w tej sprawie osiem pytań. Skierowaliśmy je również do Biura Spraw Wewnętrznych Policji i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dwie ostatnie instytucje wymigały się od odpowiedzi, kierując pytania do wymienionego rzecznika. Ten odpowiedź zaczął od tego, że Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu sprawuje nadzór nad działalnością wszystkich komend miejskich i powiatowych w Wielkopolsce. – W ramach tego nadzoru poszczególne wydziały KWP w Poznaniu są uprawnione do przeprowadzenia czynności sprawdzająco – wyjaśniających w podległych jednostkach zgodnie z harmonogramem takich działań, jak i doraźnie – wskazał mł. insp. Andrzej Borowiak. – W KPP Nowy Tomyśl właśnie takie czynności nadzorcze były przeprowadzane – dodał. 

O co chodzi? Jak ustaliliśmy, z końcem ubiegłego roku lub na początku tego w nowotomyskiej komendzie przeprowadzono kontrolę. Z polecenia. Funkcjonariusze mieli dostać nakaz sprawdzenia wszystkiego, co można sprawdzić, nawet książki wejść wyjść. – I czepiać się wszystkiego – mówi nam anonimowo osoba znająca szczegóły sprawy. Wspomina, że były komendant nie miał zamiaru odchodzić, ale nie miał wyjścia. Bo wykryto nieprawidłowości. Jakie? O konkrety trudno. Wiadomo natomiast, że polecenie przeprowadzenia kontroli w komendzie miał wydać jeden z wyżej postawionych funkcjonariuszy komendy wojewódzkiej, który na początku roku przeszedł na emeryturę. Tyle nieoficjalnie, z czego tylko część potwierdza Andrzej Borowiak. 

– W KPP przeprowadzano czynności nadzorcze. W trakcie tych czynności standardowo sprawdza się całą dokumentację oraz rejestry, w tym ewidencję wejść i wyjść na teren obiektu podlegającego szczególnej ochronie – wyjaśnia rzecznik komendy wojewódzkiej. Tłumaczy, że po zakończeniu działań sprawdzających sporządzono sprawozdanie, w którym stwierdzono nieprawidłowości w prowadzeniu dokumentacji służbowej KPP w Nowym Tomyślu. – Z wnioskami zapoznał się i je zatwierdził Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu, poinformowano również Komendę Główną Policji – zaznacza Andrzej Borowiak. 

Rzecznik zaprzecza, by komendantów odsunięto od pełnienia obowiązków. – Insp. Jarosław Żurek oraz nadkom. Sławomir Wenderski w związku z posiadaniem praw emerytalnych złożyli raporty do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu o rozwiązanie stosunku służbowego, na co Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu przystał – podkreśla Andrzej Borowiak. 

Sytuacje, kiedy dwóch komendantów decyduje się w jednym czasie na przejście na emeryturę nie są częste. W sprawie nowotomyskiej, policjanci z jednostki konsekwentnie odmawiają komentarza. A funkcjonariusze? – Dobrze nam się pracuje z nowym komendantem – chwalą. – Czy to była dobra zmiana? – pytamy rzecznika Majewskiego. – Wybudowali nową komendę, sporo zrobili. I zdecydowali, by odejść – ucina.

ŁR

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News