NewsREGION

Poseł Porzucek: Nie kneblujemy nikomu ust. Chcemy, żeby właścicielami mediów były polskie firmy1 min na czytanie

0

Dziś Sejm ma zająć się ustawą, którą wielu komentatorów określa jako ustawę wymierzoną w telewizję TVN, której właścicielem jest amerykański koncert Discovery. TVN już w ubiegłym roku złożył wniosek o przedłużenie koncesji do Krajowej Rady Telefonii i Telewizji, ale decyzja w tej sprawie nadal nie zapadła. Tymczasem w Sejmie ma być procedowana ustawa, która ma zabronić posiadania mediów w Polsce firmom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. De facto taki przypadek jest jeden – wspomniana telewizja TVN będąca w rękach amerykańskiego koncernu. Jak do proponowanych przez rząd zmian odnoszą się posłowie z naszego okręgu?

Poseł PiS Marcin Porzucek podkreśla, że podobne rozwiązania funkcjonują np. we Francji i w Niemczech. – Chcemy, żeby właścicielami mediów były krajowe firmy, ale oczywiście mamy rynek otwarty dla państw Unii Europejskiej. Nie wymyśliliśmy nic nowego. Chcemy zapobiec przejmowaniu mediów przez firmy związane z Chinami czy Rosją. Jestem ostrożny w formułowaniu wniosków o kneblowaniu ust komukolwiek – mówi Porzucek. – W wyborach w 2015 mieliśmy przeciwko sobie prawie 90 proc. mediów i wygraliśmy. W 2019 wyborcy również stanęli po naszej stronie, bo widzą dobre rozwiązania, które wprowadzamy – mówi Porzucek.

Odmiennego zdania jest poseł Platformy Obywatelskiej Jakub Rutnicki. – To o czym mówią politycy PiS to bzdury. Zmiany w ustawie są wycelowane w kapitał amerykański – naszego sojusznika i strategicznego partnera. PiS – owi chodzi o to, żeby zakneblować media. Wiedzą, że mogą przegra wybory, dlatego chcą przejąć kontrolę nad mediami. Obowiązkiem nas wszystkich jest zadba, żeby w Polsce był pluralizm. Tymczasem widać, że PiS jest już nie na drodze, ale na autostradzie do autorytaryzmu – mówi Rutnicki.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News