NewsREGION

Nawet 200 tys. zł na przystosowanie gospodarstwa. Rolnik: To koniec rodzinnej tradycji1 min na czytanie

0
Opatrzność Pawłowiczki, IM 0501788

Koszty dostosowania chlewni do nowych wymogów związanych z ASF są ogromne. I choć rolnicy mogą otrzymać wsparcie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, to przyznają, że to kropla w morzu potrzeb. Wskazują, że najpierw i tak muszą wyłożyć własne pieniądze, których często nie mają, a nawet nie wiedzą, kiedy dostaną częściowy zwrot. Częściowy, bo wynoszący 50 proc. poniesionych nakładów. 

– Według moich wyliczeń koszt dostosowania gospodarstwa, w którym znajduje się 150 świń do nowych wymogów to nawet 200 tys. zł – mówi pan Paweł, rolnik z gminy Rakoniewice. – Skąd mam wziąć takie pieniądze, by wyłożyć? – pyta i dodaje, że nie wiadomo nawet, kiedy otrzyma częściowy zwrot, o którym mówią w ARiMR. 

-Wypasę te świnie, które mam i likwiduję chlewnię – przyznaje pan Paweł. Powodów do radości nie ma, bo w jego rodzinie świnie hodowało się od pokoleń. – Teraz przetrwają tylko duże chlewnie z tuczem przemysłowym – prognozuje rolnik. – Małe i średnie znikną z rynku, a z nimi dobra jakość mięsa – dodaje. 

AS

FOTO: Autorstwa Ralf Lotys (Sicherlich), CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18138764

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News