NewsWOLSZTYN

“Budzi nas buczenie”. Mieszkańcy mają dość dmuchaw do liści, które hałasują pod oknami1 min na czytanie

0

– Co drugi dzień o świcie budzi nas buczenie dmuchawy do liści. Woźny wychodzi przed szkołę i choć na placu jest tylko kilka listków łapie za urządzenie i hałasuje – mówi mieszkanka centrum Wolsztyn. – To jest nie do zniesienia! Ludzie nawet nie wiedzą, jak bardzo to jest szkodliwe. W niektórych województwach już zakazano takich praktyk. U nas też powinno się o tym pomyśleć – mówi wolsztynianka.

Spalinowa dmuchawa do liści wywołuje hałas ok. 100 decybeli. Powoduje tzw. wtórną emisję, czyli wzbija w powietrze pyły i kurz. Sama jest producentem spalin, które długo utrzymują się w powietrzu. Spaliny są toksyczne, a bierze się to z tego, że większość dmuchaw wyposażona jest w tzw. dwusuwy, pracujące na mieszance paliwa wymieszanego z olejem. Zdaniem specjalistów 20 – 30 minut używania dmuchawy powoduje większe zanieczyszczenie powietrza niż samochód. Zakaz używania dmuchaw obowiązuję m.in. w Łodzi, Wrocławiu, Opolu, Poznaniu i Krakowie. Od początku roku obejmuje całe województwo mazowieckie. Co na to radni w gminie Wolsztyn?

Pomysł podoba się Mariuszowi Przybyle. Przyznaje on, że obserwuję czasami pracowników, którzy z dmuchawą wychodzą do kilku listków na niewielkiej powierzchni. – Jedyny plus to wygoda dla robotników, poza tym takie urządzenie tylko syfi i hałasuje – mówi Przybyła i podkreśla, że jest zwolennikiem pomysłu zakazania używania dmuchaw, zwłaszcza w centrum miasta.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News