GRODZISKNews

Rolnicy w powiecie grodziskim również tracą przez ASF. Zlikwidowano już 40 proc. chlewni1 min na czytanie

0

Nowe rozporządzenia Komisji Europejskiej związane z ASF nałożyły na rolników obowiązki, które wiążą się z kosztami. Chodzi m.in. o modernizacje chlewni, tworzenie stref czystych i brudnych, grodzenie budynków i składowisk słomy oraz napisanie i przestrzeganie specjalnego planu bezpieczeństwa biologicznego w każdym gospodarstwie. – Rolnicy mają duże problemy z przystosowaniem się do nowych wymogów – mówi Michał Sokół, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grodzisku Wlkp. 

Jak zaznacza Michał Sokół, podczas kontroli pracownicy weterynarii starają się tłumaczyć i doradzać rolnikom. – Informujemy np., że nowe ogrodzenia dotyczą tylko wolnostojących budynków, które maja wejścia od zewnątrz lub słomy, która jest składowana osobno na polu. Gdy gospodarstwo ma zwartą zabudowę to ściany stanowią ogrodzenie i nie trzeba stawiać nowego płotu – mówi lekarz weterynarii, bo to właśnie ogrodzenie budzi najwięcej sprzeciwu hodowców. To bowiem jeden z największych kosztów. 

To nakłady finansowe, które muszą ponieść rolnicy, są jedną z przyczyn likwidacji hodowli świń, o czym mówi m.in. Janusz Kalemba, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Tomyślu. – Co najmniej 50 rolników z tego powodu zlikwidowało hodowle – przyznaje Janusz Kalemba. Wśród innych przyczyn jest m.in. nieopłacalność chowu świń, zwłaszcza w czerwonej strefie, którą wprowadzono w związku z ASF. Dlatego w powiecie nowotomyskim z mapy zniknęło dotychczas 360 chlewni. W powiecie grodziskim zlikwidowano już 40 proc. z dotychczas istniejących. 

AS

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK