NewsNOWY TOMYŚL

Czerwona strefa ASF. Kuślin zaprasza na spotkanie z powiatowym lekarzem weterynarii1 min na czytanie

0

Jutro (22.07.) o godz. 10 w Gminnym Ośrodku Kultury w Kuślinie odbędzie się spotkanie z nowotomyskim powiatowym lekarzem weterynarii. Dotyczyć będzie wprowadzenia czerwonej strefy ASF na terenie powiatu, w tym także na terenie gminy Kuślin.

Strefa została wprowadzona po tym, jak w gospodarstwie na terenie Starego Tomyśla AFS został potwierdzony u trzody chlewnej i wybitych został prawie 2 tys. świń. Jak wyjaśniał niedawno powiatowy lekarz weterynarii – Janusz Kalemba, taki sposób przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa wynika to z najnowszego unijnego rozporządzenia.

– Komisja Europejska rutynowo nakłada czerwone obszary na rok i tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy nie ma w okolicy żadnych nowych ognisk, można się starać o skrócenie okresu obostrzeń – dodaje, że jego zdaniem powiat nowotomyski nie ma na to szans, bo ogniska choroby wystąpiły także w sąsiednich powiatach w Wielkopolsce. Wiele ognisk ASF potwierdzanych jest także na terenie województwa lubuskiego, gdzie odstrzeliwane lub padłe dziki są chore.

Czerwona sterfa ASF obejmuje aktualnie całą środkowo – zachodnią Polskę, od Lwówka Śląskiego na Dolnym Śląsku po Gorzów Wlkp. w lubuskiem, a liczba znalezionych lub zabitych dzików z ASF jest ogromna. Dlatego wójt gminy Kuślin zachęca wszystkich rolników i hodowców trzody do udziału w spotkaniu z powiatowym Lekarzem weterynarii i uważnego wysłuchania tego, co ma do powiedzenia oraz starannego przestrzegania zasad bioasekuracji.

EI

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News