FOTONOWY TOMYŚL

Trwa remont kościoła w Wytomyślu. Obecnie msze święte odbywają się w… stodole, z której zrobiono kaplicę7 min na czytanie

0

Zakres prac jest bardzo duży. Od dachu, przez ściany i elementy wystroju świątyni po podłogę. Podczas trwającego remontu wykorzystano tylko do renowacji dachu aż 25 ton stali i 100 kubików drewna. Przed budowlańcami jeszcze dużo pracy…

Kościół pod wezwaniem świętego Michała Archanioła w Wytomyślu był w złym stanie i potrzebował pilnej interwencji. Starania księdza proboszcza Artura Andrzejewskiego o dofinansowanie do remontu trwały kilka lat. Wreszcie się udało. W drugiej połowie roku  2018 proboszcz  otrzymał dofinansowanie ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WRPO) na realizację projektu pt. „Renowacja kościoła pw. św. Michała Archanioła”. Przyznana kwota to ponad 1 mln 700 tys. zł, czyli 85 proc. przewidywanych kosztów. Początkowo koszt wszystkich prac wyceniono na ponad 2 mln zł. – Jednak od złożenia wniosku do przyznania dotacji minęły około dwóch lat. Do tego należy doliczyć czas ogłoszenia przetargów. Nie dziwi więc, że koszty remontu będą wyższe – wyjaśnia proboszcz. 

Starania o pozyskania funduszy na remont dachu trwały od 2012 roku. Po kilku nieudanych próbach uzyskania pieniędzy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2015 roku zajęto się osuszaniem murów kościoła. Skuto tynk wewnątrz budynku na wysokości kilku metrów oraz w całości tynk elewacji świątyni. Mury wewnątrz mogły „oddychać” do początku tego roku, natomiast na zewnątrz musiały zostać otynkowane cztery lata temu z powodu z powodu złego stanu cegieł. Wkrótce po wykonaniu tych prac zaistniała możliwość ubiegania się o środki z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. – Szanse na ich otrzymanie stawały się bardziej realne, gdy w grę wchodziła tzw. „kompleksowość” działań remontowych. Celem remontu  stał się więc nie tylko sam dach, ale i inne ważne elementy konstrukcji i wyposażenia świątyni w Wytomyślu – mówi ksiądz. Zebrano więc dodatkową dokumentację i złożono wniosek. Ogłoszenie wyników było dość rozczarowujące, gdyż wnioskowi parafii wytomyskiej zabrakło pół punktu, do otrzymania funduszów. Dopiero podział środków w drugiej połowie 2018 roku pozwolił na podpisanie umowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego na wykonanie zamierzonych prac. W kwietniu 2019 zostały rozstrzygnięte pierwsze przetargi na prace budowlane, a w grudniu 2019 roku na prace instalacyjne (zabezpieczenia przeciwpożarowe i przeciwwłamaniowe), a w lutym 2020 na prace konserwatorskich. 

Na początek budowlańcy zabrali się za dach. Pracę podzielono na trzy etapy. W pierwszym etapie wzmocniono strop. Wylano wieniec i każdą z 25 poziomych drewnianych belek wzmocniono poprzez dokręcone z obu stron półtonowych 14 – metrowych ceowników. Później budowlańcy wymienili całą więźbę (ok. 100 kubików drewna) oraz położyli nowe pokrycie dachu. Ponadto zostały już położone nowe tynki oraz cały kościół wewnątrz został pomalowany. Położono także całe okablowanie instalacji przeciwwłamaniowej i przeciwpożarowej.

Trwają też prace związane z konserwacją dwóch ołtarzy oraz najcenniejszych elementów wyposażenia, czyli rzeźby Chrystusa Zmartwychwstałego, obrazu Opłakiwania Chrystusa oraz feretronu św. Michała Archanioła i Anioła Stróża. Budowlańcy pracują również nad posadzką w prezbiterium kościoła.

Przed wykonawcą prace związane z dostosowaniem świątyni do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zlikwidowany ma zostać próg przed wejściem głównym. Dodatkowym elementem będzie rampa teleskopowa, czyli podjazd dla niepełnosprawnych, który umożliwi wjazd do kaplicy Anioła Stróża, gdzie ma się znaleźć ekspozycja dla zwiedzających. Kościół po remoncie ma być bardziej otwarty na turystów, dlatego zaplanowano stworzenie ekspozycji zabytków i pamiątek po Bractwie Aniołów Stróżów i kultu słynącego z łask krzyża świętego. Obiekt zostanie też dostosowany do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących, w tym osób starszych. Przygotowane zostaną opisy w języku brajla. Na kościele pojawi się nowy krzyż, renowacji mają zostać poddane wszystkie drzwi kościoła. 

Warto wspomnieć, że parafia w Wytomyślu to jedna z najstarszych w okolicy. Pierwsze wzmianki w kronikach pochodzą z około 1250 roku. To już trzeci kościół, z którego korzystają wierni. – Pierwsze trzy stały na tzw. starym cmentarzu. Gdy podejmowano decyzję o budowie nowego – murowanego, ten istniejący nie był w złym stanie. Jego budowa stanowiła odpowiedź na wybudowanie nowego kościoła przez wspólnotę protestancką w Nowym Tomyślu. W trakcie budowy zmarł fundator Feliks Szołdski, co na wiele lat przyhamowało prace. – Istnieją zapisy, że świątynia została skończona w 1800 roku, ale wiadomo, że jeszcze przez 20 albo nawet 30 lat wokół stały rusztowania, a budynek był w złym stanie – opowiada ksiądz proboszcz, który chce nadać świątyni nowy blask. 

Mimo trwającego remontu odprawiane są mszę i nabożeństwa. W czasie epidemii relację na żywo można oglądać w internecie. Jednak na czas renowacji świątyni wierni przenieśli się do … stodoły. Budynek pochodzi z XIX wieku. Proboszczowie przez całe dziesięciolecia trzymali w niej owce, słomę i siano. Później stała się ona reliktem przeszłości i w części magazynem rzeczy o dużych gabarytach. – Dzięki wysiłkowi olbrzymiej grupy ludzi, zarówno młodszych, jak i starszych w ostatnich latach stodoła służyła jako „centrum wystawowe”. Była wykorzystywana jako miejsce poczęstunku podczas dożynek parafialnych, Dni Chorych, Dni Strażaka, jako miejsce wydawania losów w ramach festynu parafialnego, oraz przestrzeń strefy kibica. Obecnie, gdy rzeczy niezwykłe dzieją się w kościele, stodoła stała się kaplicą – wyjaśnia proboszcz. 

RED


Foto: Parafia św. Michała Archanioła w Wytomyślu

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w FOTO