NewsWOLSZTYN

Koniec z dotowaniem maluchów w prywatnych żłobkach i klubach dziecięcych. Gmina zakręca kurek2 min na czytanie

0

Rodzice dzieci uczęszczających do niepublicznych żłobków, klubów dziecięcych oraz korzystający z pomocy dziennych opiekunów stracą dofinansowanie z budżetu gminy. Radni uchylili właśnie uchwałę z września 2018 r., na mocy której gmina zobowiązała się do wypłacania dotacji celowej przysługującej każdemu dziecku z gminy Wolsztyn objętemu taką opieką w wymiarze nie mniejszym niż 5 godzin dziennie

Gmina płaciła 300 zł miesięcznie na dziecko objęte opieką w żłobku, 150 zł na dziecko objęte opieką w klubie dziecięcym oraz 100 zł na dziecko objęte opieką u dziennego opiekuna. Łącznie – jak poinformowała podczas dzisiejszej sesji rady miejskiej dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Ekonomicznej i Administracyjnej Oświaty – Monika Bober, gminę kosztuje to 80 tys. 100 zł rocznie za opiekę w żłobkach i klubach oraz ponad 18 tys. zł za opiekę dziennych opiekunów (dane za rok 2020).

Monika Bober podkreśliła, że gmina buduje właśnie nowy żłobek na 112 dzieci, który ma rozpocząć działalność 1 stycznia 2022 r., a cofnięcie dopłat do opieki świadczonej przez placówki niepubliczne pomoże w zapełnieniu żłobka gminnego i wykorzystanie pieniędzy z dotacji na jego potrzeby. Takie stanowisko zdecydowanie poparli radni Marcin Klessa i Jakub Lorenz podkreślający względy ekonomiczne i konieczność zapewnienia obłożenia placówki gminnej oraz – jak się okazało podczas głosowania – jeszcze ośmioro innych radnych.

Przeciw cofnięciu dotacji dla dzieci uczęszczających do placówek niepublicznych głosowało siedmioro radnych, którzy podkreślali, że żłobek jest w budowie i nie ma pewności, że zostanie otwarty w terminie, a nawet jeśli, to nie pomieści wszystkich dzieci oraz to, że decyzja o dotowaniu niepublicznych placówek była swego rodzaju obietnicą dla przedsiębiorców , którzy zdecydowali się na ich otwarcie i prowadzenie. Obietnicą, która właśnie została złamana.

EI

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News