Artykuł informacyjny

Powitanie lata w Osłoninie4 min na czytanie

0

– Gmina Przemęt stawia na turystykę i rozwój, i na to, by każdy, kto do nas przyjedzie, wyjechał stąd szczęśliwy – mówi wójt gminy Przemęt, Janusz Frąckowiak i choć sezon turystyczny rozpoczął się tu już podczas pierwszych słonecznych weekendów, w minioną sobotę cała gmina oficjalnie witała lato w Osłoninie.

Piękna letnia pogoda i wspaniałe nastroje uczestników to świetny wstęp do pełnego zabawy i radości Powitania Lata. Doroczna impreza odbyła się w minioną sobotę (19.06.) na plaży gminnej w Osłoninie i choć – jak zaznaczył wójt, ze względu na trwającą pandemię nie mogło w niej uczestniczyć więcej niż 250 osób, to jej wyśmienitym dopełnieniem byli plażowicze i białe żagle na Jeziorze Wieleńskim. 

Organizatorami imprezy były Urząd Gminy Przemęt oraz Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Przemęcie. Zabawa ruszyła o godz. 14, a rozpoczęły je fantastyczne prezentacje przedszkolaków.  Nieco starsze pokolenie z powodzeniem reprezentował akordeonista z Bucza i słuchacz Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Przemęcie – Zbigniew Klemczak, którego biesiadne melodie poruszyły nie jedno sentymentalne serce i nie jedną parę… nóg.  

Powitanie lata nie mogło się obyć bez akcentu związanego z Wigilią św. Jana, stąd w programie znalazły się także elementy luźno powiązane z obrzędami Nocy Świętojańskiej, jak konkursy na wianki świętojańskie dla rodzin oraz kół gospodyń wiejskich, które zgodnie z tradycją puszone zostały na wodę oraz pokaz fragmentu obrzędu sobótkowego w wykonaniu Mażoretek VENA GCKiB.

W pokazie tańca towarzyskiego mieszkańcom zaprezentowali się także podopieczni najmłodszej sekcji GGKiB w Przemęcie – sekcji tanecznej, a dynamiczny i nie pozbawiony akcentów humorystycznych koncert dała lubiana przez wszystkich Młodzieżowa Orkiestra Dęta, z którą o aplauz publiczności dzielnie konkurowały wymyślnymi układami utytułowane przemęckie mażoreteki.

Gwiazdą wieczoru był Dario Isidoris. W jego wykonaniu mieszkańcy usłyszeli wiązankę najpopularniejszych włoskich piosenek, jak „Marina” – Francesco Napoli czy „Lasciatemi Cantare” – Toto Cotugno, a woda niosła je na okoliczne plaże. 

Podziel się informacją ...

Zobacz inne