NewsREGION

28-latek poszedł popływać, ciało odnaleziono po godzinie. Tragedia nad wodą3 min na czytanie

0

Do tragedii doszło wczoraj na Jeziorze Dominickim w Boszkowie (gm. Włoszakowice), położonym w pobliżu Przemętu. Jak podaje mł. kpt. Dominik Wels, zastępca oficera prasowego miejskiej komendy straży pożarnej w Lesznie, zgłoszenie o możliwym utonięciu wpłynęło po godz. 22.15. 

– Na miejsce wysłano zastępy z Leszna i Włoszakowic oraz grupę płetwonurków z Kościana. Pierwsi dotarli strażacy z Włoszakowic, którzy zwodowali dwie łodzie i rozpoczęli poszukiwania – mówi mł. kpt. Dominik Wels. Wyjaśnia, że następnie do działań dołączyli płetwonurkowie i to oni o godz. 23.25 znaleźli mężczyznę w odległości około 30 metrów od brzegu. – Przystąpiono do reanimacji, ale nie przyniosła ona rezultatu. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon – mówi młodszy kapitan. Mężczyzna, który utonął, to 28-letni mieszkaniec Czempinia. Popływać wybrał się z kolegą, któremu bezpiecznie udało się dopłynąć do brzegu.

Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB), tylko wczoraj (18.06.) w kraju utonęło pięć osób. A od pierwszego kwietnia do wczoraj Komenda Główna Policji odnotowała 81 zgonów, których przyczyną było utonięcie. Z danych wynika, że co roku w Polsce tonie kilkaset osób, a tylko w 2019 roku doszło do ponad 450 utonięć. Dlatego policja apeluje, by pamiętać o kilku zasadach, które obowiązują nad wodą: 

Korzystaj ze strzeżonych kąpielisk
Dostosuj się do obowiązującego regulaminu oraz zaleceń ratownika. To on odpowiada za bezpieczeństwo Twoje i Twoich najbliższych. Przestrzegaj zasad związanych z możliwością kąpieli. Biała flaga oznacza, że kąpiel jest dozwolona, natomiast czerwona flaga oznacza zakaz kąpieli. Warto pamiętać, że dno w jeziorze lub morzu może gwałtownie się zmienić.

Zwracaj uwagę na warunki atmosferyczne
Nie wchodź do wody, gdy jej temperatura nie przekracza 19 stopni Celsjusza oraz w trakcie burzy. Pamiętaj, że skutki uderzenia pioruna w wodę są odczuwalne w zasięgu kilku kilometrów. Szczególną ostrożność zachowaj nad morzem, ponieważ woda słona bardziej przewodzi elektryczność. Warto też zwrócić uwagę na słońce. Nawet jeśli uwielbiasz słońce korzystaj z kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Pamiętaj również o nakryciu głowy i nawadnianiu organizmu. Ponadto nie należy wbiegać do wody, gdy  ciało jest nagrzane. Nagła zmiana temperatur może okazać się niebezpieczna dla zdrowia.

Nigdy nie kąp się po spożyciu alkoholu
Nawet po najmniejszej dawce alkoholu nie wchodź do wody. Kąpiel, choćby po jednym, małym piwku to potencjalne zagrożenie.

Nie przeceniaj swoich możliwości i umiejętności pływackich
Bawiąc się kolorowymi, dmuchanymi akcesoriami, które pomagają unosić się na wodzie nie oddalaj się od linii brzegowej. W każdej chwili mogą ulec one zniszczeniu. Poza tym jeśli nie czujesz się na siłach, nie wypływaj na głęboką wodę, bo nagle możesz nie mieć siły wrócić. Jeśli chcesz wybrać się na dłuższą trasę najlepiej poproś o asekurację  z łodzi. Warto zadbać również o widoczność i założyć kolorowy czepek na głowę.

Pamiętaj o sprzęcie ratunkowym
Korzystając ze sprzętów pływających zwracaj uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo. Wypływając rowerem wodnym, kajakiem lub łódką zawsze zakładaj kapok lub kamizelkę ratunkową.

Zwracaj uwagę na dokumenty i przedmioty wartościowe
Wypoczynek to beztroska, jednak należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu portfela, dokumentów, telefonów oraz innych przedmiotów wartościowych. Nie stwarzaj okazji sprzyjającej potencjalnemu złodziejowi.

ŁR

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News