NewsNOWY TOMYŚL

Piwobranie już w ten weekend! Ważenie piwa to tradycja sięgająca średniowiecza3 min na czytanie

0

W najbliższy weekend w mieście będzie można skosztować piwa z Grodziska Wlkp. w różnych smakach. Po raz kolejny mieszkańcy będą mogli świętować Piwobranie. W parku miejskim ustawione zostanie specjalne stoisko degustacji lokalnego piwa. Oprócz tego odbędzie się mnóstwo imprez towarzyszących. W ubiegłym roku impreza odbyła się pod hasłem „Piwobranie idzie w web”, co oznaczało, że świętowanie odbywało się w internecie, bo na przeszkodzie stanęła pandemia. 

W tym roku będzie podobnie. Otwarcie imprezy i informacje dotyczące piwa grodziskiego będą transmitowane z Grodziskiego Browaru za pomocą mediów społecznościowych. Będzie to cykl spotkań i wykładów „Przy piwie o piwie”. W internecie pojawi się również przygotowana specjalnie na tę okazję inscenizacja legendy grodziskiej pt. „Bernard z Wąbrzeźnia” w wykonaniu grupy teatralnej Arlekin. Warto więc śledzić profile facebookowe urzędu miejskiego, browaru grodziskiego i grodziskiego piwobrania.

Na ul. Szerokiej mieszkańcy będą mogli obejrzeć plenerową wystawę dokumentującą grodziskie Piwobrania od 1976 do 2020 roku. Świętowanie będzie można rozpocząć już w piątek od kina plenerowego zainstalowanego na rynku przed ratuszem, gdzie o godz. 20.30 wyświetlony zostanie film „Klub rozwodników”. 

Początki warzenia piwa na terenach Grodziska Wielkopolskiego to czasy średniowiecza. Uważa się, że to początek XIV wieku, a według tradycji przyjmuje się 1301 rok. Piwo warzone jest według tradycyjnej grodziskiej receptury, odzyskanej ze starych zapisków. To woda grodziska, grodziskie drożdże i stuprocentowy słód pszeniczny suszony dymem z drewna dębowego, a także chmiel tomyski. Piwo o specyficznym smaku pije się według tradycji ze specjalnych wysokich kielichów na wąskiej nóżce. Piwo odpowiednio schłodzone powinno perlić się niczym szampan i mieć tzw. wielką czapę piany na górze. By uzyskać ten efekt w kielichu trzeba znać odpowiedni sposób podania, który stanowi swoistego rodzaju rytuał, znany każdemu grodziskiemu piwoszowi. W domach mieszkańców Grodziska do dziś w szafkach i kredensach stoją charakterystyczne wysokie kielichy, które wszyscy darzą ogromnym sentymentem.

Harmonogram Piwobrania

W sobotę na wszystkich czekają atrakcje i imprezy towarzyszące na terenie całego miasta.

godz. 12-14 gra miejska – Szlakiem tradycji piwowarskich w Grodzisku Wlkp.

godz. 10-15 Warsztaty: rolki i deskorolka – teren Grodziskiego Centrum Sportu

godz. 14-18 Holi – święto kolorów w parku miejskim

godz. 14:00 Kolorowa Zumba w parku miejskim

godz. 15-18 Zawody strzeleckie z KBKS, Strzelnica Wiejskiego Centrum Kultury i Sportu w Zdroju

godz.10:00 Turniej brydża – CK Rondo

godz. 5-11 zawody wędkarskie- staw w parku miejskim

godz.18:30 koncert zespołu Gładek Brothers Band, Gary Moore Tribute Band feat. Jack Moore – park miejski

W niedzielę w parku o godz. 12:00 wystąpi Grodziska Orkiestra Dęta

A w godz. 10-14 na orliku przy ul. Chopina odbędzie się Turniej Dyskobolia Orlik Cup w piłce nożnej chłopców o Puchar Burmistrza Grodzisk Wlkp. Przez cały weekend w parku miejskim będzie trwał zlot food trucków. Ponadto w Grodziskiej Hali Sportowej będzie można oglądać wystawę klocków lego.

AS

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News