NewsWOLSZTYN

Znany przedsiębiorca przed sądem. Jego pracownik spadł z wysokości i został kaleką2 min na czytanie

0

Do wypadku doszło na budowie osiedla w Karpicku w lipcu ubiegłego roku. 52-letni obywatel Ukrainy rozprowadzał beton nad drugą kondygnacją budynku. W pewnym momencie nie zauważył, że znajduje się tuż przy krawędzi stropu. I spadł z wysokości około sześciu metrów. Mężczyznę przewieziono do szpitala, gdzie okazało się, że doznał uszkodzenia rdzenia kręgowego. W efekcie do końca życia będzie poruszał się na wózku inwalidzkim. 

W związku z wypadkiem wolsztyńska prokuratura oskarżyła znanego przedsiębiorcę o niedopełnienie obowiązków w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, a tym samym narażenie pracownika na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Akt oskarżenia był pokłosiem śledztwa, jak również kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, która wykazała nieprawidłowości. Wskazano, że pracownika nie poddano instruktażowi stanowiskowemu, nie zabezpieczono krawędzi stropu, a podczas wykonywania prac pracownicy nie stosowali środków ochrony indywidualnej.

Przedsiębiorca w sądzie podkreślał, że prowadzi firmę od 25 lat i był to pierwszy wypadek na budowie. – Szkoliliśmy pracowników w dwóch językach – po polsku i po ukraińsku, aby uczulić na niebezpieczeństwa, jakie mogą ich spotkać na budowie – mówił przedsiębiorca. Podkreślał, że do dyspozycji pracowników były szelki zabezpieczające, a on uczulał, że do krawędzi stropu nie podchodzi się tyłem, a przodem. I ubolewał nad tym, co się stało. – Jestem człowiekiem, który chciałby pomóc. Zawsze starałem się, by pracownik był najważniejszy. Jest mi żal pokrzywdzonego. Ale nie czuję się winny, bo to był nieszczęśliwy wypadek – mówił.

Proces jest w toku. Ostatnia rozprawa odbyła się w ubiegłym tygodniu. Obrona przedsiębiorcy wniosła m.in. o powołani biegłego w zakresie budowy, bezpieczeństwa i higieny pracy. 

ŁR

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News