NewsREGION

Pieniądze dla gmin popegeerowskich. Wiadomo, kto i ile dostanie3 min na czytanie

0

Każda gmina mogła złożyć trzy wnioski na inwestycje, w ramach wsparcia gmin popegeerowskich z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Na sfinansowanie lub dofinansowanie inwestycji i zakupów inwestycyjnych w gminach, w których funkcjonowały niegdyś zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej, teoretycznie mogły liczyć na kwoty od od 50 tys. zł do 5 mln zł, ale żadna nie dostanie tyle, na ile liczyła. Komisja rozpatrująca wnioski nie tylko cięła dotacje, ale i wyeliminowała większość wniosków.

Gmina Siedlec starała się o dofinansowanie rzędu 1 mln 460 tys. zł na wykonanie dokumentacji projektowej oraz budowę 700 m drogi gminnej w Żodyniu. Inwestycja kosztować ma 1 mln 500 tys. zł., a rekomendowana kwota dofinansowania to 800 tys. zł. Gmina starała się także o pieniądze na wykonanie dokumentacji projektowej na rozbudowę i modernizację remizy OSP w Chobienicach, gdzie miałby zostać rozbudowany garaż oraz dobudowany magazyn sprzętu i środków gaśniczych. Wartość tej inwestycji została oszacowana na 250 tys. zł, a dofinansowanie, o które wystąpiła gmina to 225 tys. Komisja zarekomendowała 200 tys. zł.

Gmina Przemęt liczyła na 100 proc. wsparcia, na budowę drogi na ul. Dębowej wraz z odwodnieniem na ul. Dębowej, Podgórnej i Lipowej w Mochach. Wskazywała, że trzy wymienione we wniosku ulice to połączony układ dróg, który w przyszłości ma zostać połączony także nową drogą z wojewódzką 305. Gmina zamierza zbudować 353 m drogi z kostki brukowej wraz ze zjazdami i chodnikiem oraz 428,58 m kanalizacji deszczowej. Koszt to 1 mln. 22 tys. 850 zł, a gmina. Komisja zarekomendowała jednak 600 tys. zł.

Wolsztyn może liczyć na 500 tys. zł na zagospodarowanie ogrodu społecznego “Cztery pory roku” w Obrze. Gmina wnioskowała o 677 tys. 425 zł , czyli 100 proc. kosztów inwestycji.

Gmina Zbąszyń chciała 400 tys. zł na budowę sali wiejskiej wraz z wiatą rekreacyjną i zagospodarowaniem terenu w Nowej Wsi. Wartość inwestycji została oszacowana na 475 tys. zł, a rekomendacje komisji to 350 tys. zł.

Gmina Opalenica może zdaniem komisji liczyć na 400 tys. zł. w ramach wniosku na utwardzenie ok. kilometra drogi w Niegolewie. Ma tam powstać nawierzchnia z płyt drogowych oraz 12 zjazdów do posesji mieszkańców. Koszt inwestycji oszacowano na 500 tys. zł, a gmina liczyła na 100 proc. tej kwoty.

Gmina Kuślin wystąpiła o 350 tys. zł na wartą 350 tys. zł budowę budynku gospodarczo – garażowego dla dwóch samochodów pożarniczych oraz modernizację siedziby OSP Michorzewo. Komisja zarekomendowała wsparcie rzędu 250 tys. zł.

Rakoniewice mogą liczyć na 250 tys. zł dofinansowania do modernizacji boiska piłkarskiego przy stadionie miejskim. Ma to kosztować 774 tys. 396 zł, a gmina liczyła na 387 tys. 198 zł. wsparcia.

Gmina Kamieniec powiodły się natomiast starania o dofinansowanie budowy lokalnej, przydomowej oczyszczalni ścieków w Puszczykowie. Miałyby do niej zostać przyłączone budynki mieszkalne, z których dziś ścieki odprowadzane są do szamb. Wniosek gminy opiewał na 100 proc. kosztów inwestycji, czyli 500 tys. zł, ale komisja zarekomendowała 300 tys. zł.

EI

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News