GRODZISKNews

Różowe skrzyneczki w szkołach w powiecie grodziskim. To element ogólnopolskiej akcji3 min na czytanie

0

Stowarzyszenie „Razem” z Kąkolewa zorganizowało zbiórkę i z pozyskanych środków zakupiło różowe skrzyneczki, które zawisną w szkołach w powiecie grodziskim. Skrzyneczki są elementem ogólnopolskiej akcji mającej zapewnić dostęp do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej.

– Zorganizowaliśmy tę akcję w porozumieniu z Radą Rodziców i szkołą w Kąkolewie – mówi Marta Wasilewska ze stowarzyszenia „Razem”. – Chcemy w ten sposób zwiększyć świadomość na temat menstruacji i pozwolić dziewczynkom bez skrępowania korzystać z tych środków- zaznacza Wasilewska. Zauważa, że jako wychowawczyni często spotyka się z sytuacją, że dziewczynki wstydzą się przyjść i poprosić o podpaskę. – One często są zaskoczone, nie wiedzą jak się zachować – mówi nauczycielka. – Dlatego zaangażowałam się w to bardzo potrzebne moim zdaniem działanie – dodaje. 

Inicjatorka zbiórki podkreśla, że akcja jest znana w całej Polsce i różowe skrzyneczki pojawiają się w szkołach i instytucjach publicznych.- To na razie dzieje się w dużych miastach, jednak i u nas w powiecie grodziskim nasza inicjatywa spotkała się z życzliwym przyjęciem – cieszy się Marta Wasilewska i zaznacza, że niektóre szkoły (jak np. Granowie) już same się zgłaszają do nich z zapytaniem o skrzyneczkę. Stowarzyszenie planuje przekazać skrzyneczki do szkół, które będą zainteresowane tą inicjatywą. Do tej pory zostały przekazane do szkoły w Kąkolewie i w Grodzisku, a w najbliższym czasie pojadą do Granowa i Wielichowa.

Akcja w Polsce została zainicjowana przez oddolny kolektyw „Różowa Skrzyneczka”, który prężnie działa od 2019 roku w Warszawie i Wrocławiu i jest w trakcie formalizacji. Grupa działaczek propaguje w przestrzeni internetowej ideę walki z ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym. – Chodzi nam o to, by wzorem Anglii, Francji czy Szkocji zapewnić dziewczynkom w szkołach powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji – mówi Adrianna Klimaszewska z wrocławskiej „Różowej Skrzyneczki”. – Staramy się znieść tabu, którym jest w Polsce obciążona menstruacja. Zapewniamy wszystkim chętnym dostęp do rzetelnej informacji, chcemy w tej kwestii edukować zarówno dziewczynki, jak i chłopców – podkreśla działaczka.

Do kolektywu zgłasza się coraz więcej osób zainteresowanych propagowaniem akcji. Jej pomysłodawczynie kierują chętnych do producenta różowych skrzyneczek, ale jak podkreślają – można je wykonać z dowolnego materiału i powiesić w szkole. Najważniejsze, by zawsze była wypełniona środkami higieny i służyła innym – zaznacza Adrianna Klimaszewska. I wyjaśnia, że o to dbają już rady rodziców i samorządy szkolne, które organizują rzeczowe zbiórki. Coraz częściej angażują się też nauczyciele i dyrekcja szkół – dodaje. 

Kolektyw „Różowa Skrzyneczka” ma plany, by edukować dzieci i młodzież i dlatego z ich strony można wydrukować broszurę informacyjną, obejrzeć darmowy webinar czy po prostu zadzwonić i porozmawiać. W przyszłym roku grupa planuje cykl warsztatów edukacyjnych w szkołach dla dziewczynek i chłopców, spotkania odbędą się w ramach dofinansowanego projektu, który grupa napisała i złożyła w konkursie grantowym. Działaczki prowadzą także rozmowy z posłankami w sprawie złożenia obywatelskiego projektu uchwały dotyczącej powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny w szkołach i poszerzenie działań edukacyjnych w tej sferze.

AS

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK