NewsNOWY TOMYŚL

Panele na dachach szkół. Dzięki temu spadnie emisja dwutlenku węgla, a powiat zaoszczędzi1 min na czytanie

0

Pięć instalacji fotowoltaicznych, dzięki którym można pozyskiwać energię ze słońca, zamontowano na dachach szkół zarządzanych przez powiat nowotomyski.

Wydatki na energię elektryczną to jedne z najwyższych obciążeń finansowych dla szkół, nie licząc wynagrodzeń. W powiecie nowotomyskim średnio wynoszą one nawet pół miliona złotych rocznie. Dlatego podjęto decyzję, by w trzech szkołach zamontować panele fotowoltaiczne. Ich łączna moc to niemal 100 kWp. Jak mówi starosta Andrzej Wilkoński, ważnym impulsem do inwestycji była też chęć zainicjowania produkcji tzw. zielonej energii na budynkach użyteczności publicznej. A do takich zaliczają się szkoły.

Łącznie zamontowano pięć instalacji na budynkach wchodzących w skład czterech szkół – w Trzciance, Nowym Tomyślu i Zbąszyniu (Zespół Szkół nr 1 i Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy), na których znajdują się obecnie 263 moduły wchodzące w skład instalacji. Planowana roczna produkcja energii to 102 MWh. Nowotomyskie starostwo szacuje, że dzięki inwestycji emisja dwutlenku węgla spadnie w ciągu roku o 47 kg. Inwestycja pochłonęła ponad 380 tys. zł. 

ŁR

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News