FOTOGRODZISKNews

Wiatr we włosach, gracja i piękna sylwetka. To wszystko daje jazda na rolkach!6 min na czytanie

0

Jeżdżenie na wrotkach i rolkach od kilku lat jest w Polsce coraz bardziej popularne. W Grodzisku jeżdżą wszyscy, pojedynczo i całymi rodzinami. Najmłodsi rolkarze mają 3 lata, najstarsi to nawet 80-latkowie. – Działamy jako klub sportowy od pięciu lat – mówi Piotr Majewski, prezes Stowarzyszenia Skate2City. – I przez ten czas udało się nam zarazić naszą pasją wiele osób – dodaje. 

Prezes tłumaczy, że w klubie instruktorzy prowadzą regularne zajęcia dla wszystkich chętnych. I przy realizacji zadań organizacyjnych i sportowych korzystają z pomocy i zaangażowania wszystkich członków Skate2City. – Bez tej pomocy nie można byłoby zrealizować i prowadzić regularnych zajęć dla wszystkich chętnych. Wszyscy członkowie naszego klubu angażują się w edukację sportową innych – wyjaśnia szef klubu. 

Na zajęciach prowadzona jest nauka bezpiecznej jazdy, są ćwiczone techniki jazdy i odbijania, tak by dobrze ruszyć z miejsca. – Najważniejsze jest bezpieczeństwo – podkreśla Piotr Majewski. – Nie wpuszczamy nikogo bez kasku. Kto chce, używa też ochraniaczy. Na zajęciach mamy nawet 80 dzieci, więc jest co robić – śmieje się prezes. Tłumaczy, że dwoje instruktorów prowadzi treningi dla początkujących i ta nauka zaczyna się już od 3 roku życia. Przedszkolaki uczą się stabilizacji na rolkach i tego, by jak najrzadziej upadać. Starsi już doskonalą swoje umiejętności, by jeździć coraz szybciej. 

– Jesteśmy stowarzyszeniem rolkarzy szybkich – mówi prezes. – Jeździmy szybko, a najlepsi w Polsce jeżdżą nawet 40 km na godzinę. Podkreśla, że taki rolkarz z łatwością wyprzedzi rowerzystę – amatora. – Każdy, kto do nas przychodzi uświadamia sobie, że jest to sport ekstremalny. Dlatego tak ważne jest poznanie zasad bezpiecznej jazdy, które przekazujemy naszym uczniom – zaznacza Majewski. Wyjaśnia, że uczą się maluchy, dzieci i młodzież, ale także rodzice obserwując dzieci na treningach łapią bakcyla i kupują rolki. – Ludzie przyjeżdżają do nas z okolic, nawet z Gniezna – cieszy się szef klubu. – Bo nie wszędzie hale sportowe są udostępniane rolkowcom – zwraca uwagę. 

Szef stowarzyszenia podkreśla, że w Grodzisku wspierają ich wszystkie najważniejsze instytucje oraz firmy i osoby prywatne, za co są bardzo wdzięczni. Wspólnie ze starostwem, urzędem gminy i przedsiębiorstwem komunalnym, przy wsparciu sponsorów organizują każdego roku kilka zawodów.

Stowarzyszenie jest organizatorem jednego z kilku etapów Pucharu Polski we wrotkarstwie szybkim. Do Grodziska przyjeżdża wtedy kilkaset osób z całej Polski. – Cały dzień zawodów to nasze święto, w tym dniu jest organizowany Półmaraton we wrotkarstwie szybkim o Dzban Bernarda i Puchar Starosty oraz zawody dla dzieci – mówi Piotr Majewski. Podkreśla, że to duża impreza. – Na placu dawnego zakładu Hoop są wystawione stoiska, a do startu przygrywa nam Grodziska Orkiestra Dęta, która zawsze nas wspiera. Zawodnicy startują w różnych kategoriach, również wiekowych. W półmaratonie kobiety i mężczyźni oddzielnie – opowiada. I wskazuje, że coraz bardziej popularna staje się kategoria fitness, w której kobiety i mężczyźni startują razem na krótszym niż półmaraton dystansie. 

Zawodnicy grodziskiego teamu przywożą z zawodów medale i puchary. Instruktorzy Piotr Majewski i Karolina Uryzaj mają tytuły wicemistrzów Polski w swoich kategoriach. Piotr Majewski może się pochwalić dystansem 105 km, który przejechał jednorazowo bez dłuższego odpoczynku. A startuje w kategorii 60+. – Nie jestem jednak najstarszy – śmieje się. – Ze mną jeżdżą w Grodzisku nawet 80-latkowie – mówi z podziwem.

Instruktorzy podkreślają, że ten sport odmładza. Ujędrnia ciało, wzmacnia mięśnie nóg i kręgosłupa, modeluje sylwetkę. Członkowie Skate2City posiadają zawodowe licencje. A w organizowanych przez nich zawodach i treningach biorą udział ludzie różnych zawodów. Są lekarze, urzędnicy, kucharze, księgowi, przedsiębiorcy. Wszystkich łączy jedna pasja – rolkarstwo. Prezes Skate2City cieszy się, że klub już na dobre klub wpisał się w historię Grodziska, a poprzez organizacje różnych zawodów i mistrzostw upowszechnia wiedzę o tym sporcie.

– Staramy się o wsparcie, otrzymaliśmy z urzędu miejskiego dotację w konkursie na popularyzację sportu. Zdobyliśmy również pieniądze w ramach konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – informuje szef stowarzyszenia. – Te środki pozwoliły nam zakupić stroje klubowe i sprzęt do organizacji pokazów i zawodów. Prezes wskazuje, że chętnie organizują pokazy jazdy na rolkach i uczą dzieci i młodzież. Ostatnio byli w Nowym Tomyślu na zaproszenie Klubu Osiedlowego Spółdzielni Mieszkaniowej. Zorganizowali pokaz i zawody. – Wszystkim się bardzo podobało – przyznaje instruktor. – Cieszymy się, że mogliśmy przekazać naszą wiedzę i zarazić innych naszą pasją. O to chodzi w naszej działalności, żeby jak najwięcej osób połknęło bakcyla i cieszyło się tym wspaniałym sportem na świeżym powietrzu – podkreśla na koniec Piotr Majewski. 

AS

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w FOTO