NewsREGION

Identyfikatory dla strażaków i wymiana syren. To tylko część zmian w OSP1 min na czytanie

0

27 mln zł na nowe identyfikatory dla strażaków OSP i 600 mln zł na wymianę elektrycznych syren na elektroniczne. – Mówił o tym zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej podczas konsultacji społecznych projektu ustawy o OSP w Legnicy na Dolnym Śląsku – mówi Michał Nowak z OSP w Kębłowie, który reprezentował druhów z powiatu wolsztyńskiego podczas konsultacji w Mosinie.

Nowe identyfikatory mają być podobne do tych, którymi posługują się zawodowi strażacy. Mają być plastikowe z chipem, który umożliwi jednocześnie otwarcie drzwi remizy czy wyłącznie alarmu. Mają też zastąpić dotychczasowe karty rabatowe które druhowie otrzymują czasem od firm wspierających OSP. – Nie wiem czy to taka najpilniejsza potrzeba – przyznaje Nowak.

W powiecie wolsztyńskim są 44 jednostki OSP, z których tylko 14 z marszu wejdzie do nowo tworzonego systemu JRG OSP. – Wszystkie, które są w KSRG oraz kilka innych. W sumie będą to trzy jednostki z gminy Przemęt, sześć z gminy Siedlec i pięć z gminy Wolsztyn – wylicza Michał Nowak. Powód? – Większość z nich ma wymagany do spełnienia minimum sprzęt hydrauliczny i wyszkolonych ludzi, ale nie mają lekkich samochodów ze zbiornikami na wodę minimum 1000 l. – wyjaśnia. Kupowane w ostatnich latach dla OSP lekkie samochody mają małe – na ogół 200-litrowe zbiorniki, których nijak nie da się tańszym kosztem wymienić na większe. Nowy samochód z dużym zbiornikiem kosztuje ok. pół miliona zł. Łatwo policzyć ile takich samochodów można by kupić za 27 mln zł.

EI

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News