Poradniki

Organizacja pogrzebu bliskiej osoby.2 min na czytanie

0

Organizacja pogrzebu bliskiej osoby powinna kosztować tyle, ile wynosi zasiłek pogrzebowy z ZUS. Jednak ceny składowe mogą być zaskoczeniem.

Przygotowanie ostatniej drogi dzieli się na kilka etapów. Wszystkie – od wyboru trumny, rodzaju pochówku, po oprawę mszy – mają swój cennik. To wszystko składa się na sumę, która może przekroczyć limit 4 tys. zł. Profesjonalni i taktowni pracownicy każdego zakładu pogrzebowego pomogą nam przebrnąć przez wszystkie formalności, by ostatnie pożegnanie było godne, a jego koszty zmieściły się w kwocie zasiłku pogrzebowego.


Dużym wydatkiem może być już sama trumna, w zależności od rodzaju materiału i jakości wykonania. Ceny tańszych, sosnowych to ok. 900 zł. Z kolei zakup zdobionej trumny dębowej  to już może być wydatek ok. 3 tys. zł i więcej. Usługi pogrzebowe obejmują przygotowanie ciała do pochówku. Średnia cena w naszym województwie za tego rodzaju usługi zakładów pogrzebowych to około 300 – 380 zł. Taką podaje jeden z portali. Dodatkowym wydatkiem rodziny jest ubranie pogrzebowe. Do kosztów trzeba doliczyć usługę przechowywania ciała w chłodni – to dodatkowe ok. 90 – 110 zł za 48 godz. Ceny kremacji w Polsce zaczynają się od 500zł, urn od 150 zł, a trumna  kremacyjna kosztuje 200-600 zł.

Duża część kosztów pogrzebu to sama organizacja, kompleksowa usługa zakładu pogrzebowego. Mieści się w niej przewiezienie trumny z ciałem, przenoszenie w kościele, przewiezienie na cmentarz, opuszczenie trumny i zasypanie mogiły. Źródła podają, że średnia cena usługi zaczyna się od 1,6 tys. zł. Do tego opłata za mszę żałobną i dodatkowe opłaty kancelaryjne, w zależności od parafii. Wynajęcie oprawy muzycznej w kościele też ma swój cennik – od opłaty symbolicznej po kilkaset zł.

I wreszcie samo miejsce spoczynku na cmentarzu. W Głogowie opłaty są ściśle określone uchwałą rady miasta. Na cmentarzach przy ul. Legnickiej i Akacjowej miejsce na pochówek w grobie pojedynczym oraz urnowym i rodzinnym na 20 lat kosztuje 300 zł (dzieciny do lat 6 – 150 zł). Na cmentarzu w Brzostowie opłata za miejsce dla osoby powyżej 6 lat jest o 50 zł wyższa. Uchwała ustala też inne opłaty: za korzystanie z kaplicy – 250 zł, za wjazd na cmentarz – 60 zł, za dokonanie wpisu do ksiąg  i 110 zł. Później przyjdzie czas na wybór nagrobka.    

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w Poradniki