GRODZISK

Wybory prezydenckie? Na dziś w Grodzisku nie miałby kto liczyć głosów2 min na czytanie

0

Jak informuje sekretarz urzędu miejskiego w Grodzisku Wielkopolskim Artur Kalinowski na dziś (14.04.) do pracy w Obwodowych Komisjach Wyborczych zgłosiło się 12 osób. W Grodzisku takich komisji jest 10 w tym jedna w obwodzie zamkniętym czyli w szpitalu.

W każdej z nich powinno pracować do 9 osób, w obwodzie zamkniętym – 5. Pełna obsada to, jak nietrudno policzyć, 86 osób potrzebnych do nadzoru nad przebiegiem głosowania i do liczenia głosów.

Z tych dwunastu osób, chcących brać udział w przeprowadzeniu tegorocznych wyborów prezydenckich, 10 zgłosił Komitet Wyborczy Kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a 2 osoby reprezentują Komitet Wyborczy Kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Żółtka.

Warto dodać, że prawo dotyczące wyborów korespondencyjnych jeszcze nie obowiązuje, stąd samorządy przygotowania prowadzą tak jakby miały się odbyć w normalnym trybie. Byż może nowe prawo spowoduje, że komisji będzie mogło być mniej. Ale to dopiero po podpisie prezydenta pod ustawą o takiej formie głosowania.

Jak już pisaliśmy burmistrz Piotr Hojan opublikował oświadczenie, że jako bezpartyjny burmistrz, który uzyskał swój mandat startując do wyborów z niezależnego lokalnego komitetu, podzielaa obawy zgłaszane przez kolegów. – Uważam, że w sytuacji panującej i wciąż rozprzestrzeniającej się w naszym kraju epidemii koronawirusa jest to absolutnie nieuzasadnione narażanie zdrowia i życia zarówno głosujących naszych obywateli jak i osób wchodzących w skład komisji wyborczych – napisał burmistrz Hojan. 

– Nie sposób pogodzić głoszonej konieczności pozostania w domach z przebiegiem przygotowań i następnie organizacją samego aktu wyborczego. Organizacja lokali wyborczych w placówkach oświatowych ( a w przypadku naszej gminy to aż 7 z 10 lokali) kłóci się wprost z zasadami walki z epidemią – nawet jeżeli przyjmiemy, że w dacie wyborów fala zachorowań będzie się zmniejszać – dodał burmistrz.
RED

fot. Archiwum redakcji

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK