GRODZISKNews

Konserwatywni, ale nowocześni. Kim są nowi księża, którzy obejmą grodziską parafię?4 min na czytanie

0

W sierpniu parafię pw. św. Jadwigi w Grodzisku Wlkp. obejmą księża filipini z Kongregacji Oratorium Św. Filipa Neri. Charyzmatem filipinów jest tworzenie miejsca modlitwy i formacji duchowej, czyli Oratorium. Taką wspólnotę oratorianie będą tworzyli teraz w Grodzisku. Nowi duchowni to kapłani Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri: ks. Dariusz Dąbrowski COr z Gostynia, proboszcz Sanktuarium Świętogórskiej Róży Duchownej, ks. Mirosław Prasek COr z Radomia, Prokurator Polskiej Federacji Kongregacji Oratorium i dyrektor Liceum Katolickiego oraz ks. Paweł Cyz COr z Tarnowa, wieloletni katecheta. Łaciński skrót COr (Congregatio Oratorii) za nazwiskiem oznacza przynależność do zgromadzenia. 

Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri to wspólnota księży katolickich założona w 1575 r. przez św. Filipa Neri w Rzymie. W Polsce funkcjonuje obecnie 7 takich wspólnot nazywanych Domami Kongregacji Oratorium św. Filipa z Neri. Domy filipińskie funkcjonują w Gostyniu, Studziannie, Tarnowie, Radomiu, Bytowie, Tomaszowie Mazowieckim oraz Poznaniu. Kolejny ósmy może powstać w Grodzisku Wlkp. Kongregacje posiadają swoistą autonomię i podlegają bezpośrednio papieżowi. W Rzymie co sześć lat jest wybierany prokurator generalny, który koordynuje służbę filipinów na całym świecie i pojawia się wraz z wizytatorem apostolskim na uroczystości powstania i poświęcenia nowego Domu Kongregacji. Zanim to jednak nastąpi w Grodzisku, musi minąć min. trzyletni okres próby, który pokaże czy uformuje się wspólnota przynajmniej czteroosobowa. Po trzech latach próby życia wspólnotowego i funkcjonowania w grodziskiej parafii oraz popozytywnej ocenie arcybiskupa będzie mogła zostać ustanowiona nowa Kongregacja i zatwierdzona w Rzymie. Moderatorem wspólnoty będzie ks. Mirosław Prasek. 

Oprócz pracy parafialnej, od początku zakonnicy będą tworzyli Oratorium, czyli miejsce modlitwy z mieszkańcami. Będą poznawać społeczność, a wierni będą mogli poznać ich styl duszpasterski. Jak mówi ks. Dariusz Dąbrowski, przyszły proboszcz grodziskiej parafii, filipini charakteryzują się sposobem głoszenia kazań. – Nasz styl kazań możemy nazwać familiarnym, wspólnej refleksji i szukania rozwiązań w świetle Ewangelii. Jeśli parafię rozumiemy jako rodzinę, to kazanie dla nas jest jakby „rozmową przy stole” – zaznacza ks. Dąbrowski. Ważna jest dla nas piękno liturgii, bowiem wierzymy, jak mówił kard. J. Ratzinger, że „w obcowaniu z liturgią rozstrzygają się losy wiary i Kościoła”. 

– Planujemy także utworzenie Oratoriów dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Oratorium czyli miejsce modlitwy i pogłębienia relacji z Bogiem i ludźmi to podstawa naszej misji- podkreśla ks. Dąbrowski. Taką formułę odkrył nasz patron, św. Filip Neri – początki były skromne, przychodziło kilka osób a później coraz więcej, nawet ok. tysiąca. Ks. Dąbrowski tłumaczy, że spotkania Oratorium opierają się na trzech filarach: modlitwie, konferencji i towarzyszącej temu muzyce. Każda część odpowiada za poruszenie w nas odpowiednio serca, rozumu i emocji. – Mamy nadzieję, że nie zabraknie utalentowanych muzyków, którzy zechcą z nami współtworzyć Oratorium i taka forma spotkań z Bogiem, którą zaproponujemy grodziszczanom, spodoba się i zostanie życzliwie przyjęta – mówi przyszły proboszcz podkreślając, że jest bardzo otwarty na propozycje współpracy. Zakonnicy słyszeli wiele dobrego o grodziskim ruchu pielgrzymkowym, młodzieżowych zespołach muzycznych działających przy kościele, istniejących wspólnotach modlitewnych, czy ciekawych prelekcjach Towarzystwa Miłośników Ziemi Grodziskiej w kościele Świętego Ducha. Tymi ostatnimi szczególnie zainteresował się ks. Dąbrowski, niegdyś student historii i prawnik.

Filipini są księżmi, nie składają ślubów zakonnych, choć żyją jak zakonnicy, potrafią sami o siebie zadbać, potrafią gotować i mają swoje pasje. – Z natury jesteśmy konserwatywni, w formie nowocześni- uśmiecha się ks. Dariusz Dąbrowski, dodając, że współpraca z osobami świeckimi to podstawowy element ich misji. – Choć nie jesteśmy zakonnikami w sensie prawnym to jednak istnieje rzymska tradycja zwracania się do nas „ojcowie” Oratorium. To co wyróżnia filipińską wspólnotę to stałość miejsca. Gdy Kongregacja się ukonstytuuje, to wtedy ojcowie będą w niej pracować już na stałe. Dom wspólnoty Oratorium jest już otwarty także dla młodych ludzi, którzy poczują powołanie i chcą swoją przyszłość związać z filipinami. Dom formacyjny dla kleryków z Kongregacji Oratorium św. Filipa z Neri działa w Poznaniu.

AS

Na zdjęciu ks. Dariusz Dąbrowski

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK