NewsWOLSZTYN

Lampa albo przejście zniknie. Trwa inspekcja przejść dla pieszych2 min na czytanie

0

Od 1 czerwca kierowca będzie musiał ustąpić pierwszeństwa już nie tylko osobie znajdującej się na przejściu – choćby jedną nogą, ale też osobie, która do przejścia się dopiero zbliża, więc zarządcy dróg przygotowują się dokonując wizji przejść dla pieszych znajdujących się na terenie miasta i powiatu.

– Powiat przedstawił już wyniki swoich analiz, a na takie informacje z gmin czekamy – mówi asp. sztab. Piotr Horowski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie i chwali Przemęt m.in. za o doświetlenie przejścia dla pieszych przy Dino w Przemęcie, czy prawidłowe oświetlenie przejścia na wyremontowanej drodze w Sączkowie.

– Znalezienie miejsc, w których trzeba poprawić widoczność przejścia dla pieszych to jedno, a reakcja poszczególnych zarządców dróg, drugie – podkreśla Piotr Horowski. – Poza spostrzeżeniami gmin czy powiatu, zbieramy także informacje od naszych patroli pełniących służbę w godzinach wieczornych i nocnych, kiedy najlepiej widać czy doświetlenie przejść i widoczność na nich są wystarczające – dodaje.

– Przejścia wymagające m.in. doświetlenia znajdują się głównie na terenach wiejskich. Będziemy wnioskować o to do zarządców i albo postawią tam lampy, albo zlikwidują te przejścia i wtedy pieszy będzie musiał przechodzić przez jezdnię na własną odpowiedzialność – mówi szef drogówki. I tu kłania się druga strona medalu, bo właściwe oświetlenie z pewnością pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo pieszych na przejściach, ale nie zastąpi im ich własnego zdrowego rozsądku. – Przepis, który daje pieszym pierwszeństwo ich nie ochroni, jeśli sami nie pomyślą dwa razy przed wejściem na jezdnię – zaznacza Piotr Horowski.

EI

fot. Archiwum redakcji

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News