NewsWOLSZTYN

Gdzie pacjentki rodzą najchętniej? Nasze szpitale poza pierwszą dziesiątką1 min na czytanie

0

W ubiegłym roku w wolsztyńskim szpitalu urodziło się 975 dzieci. To dokładnie tyle samo co rok wcześniej. Z perspektywy całego województwa wielkopolskiego to i tak dobry trend, bo ilość maluchów, która przychodzi na świat od kilku lat spada.

W województwie jest 36 oddziałów położniczo – ginekologicznych. Do dyspozycji przyszłych mam jest 1,4 tys. łóżek. Ponad połowa z nich znajduje się w Poznaniu i okolicy. Dlatego nie dziwi fakt, że pierwsze trzy miejsca w rankingu najczęściej wybieranych placówek zajmują szpitale ze stolicy Wielkopolski. Najwięcej maluchów przyszło na świat w szpitalu klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. W całym ubiegłym roku urodziło się tam ponad 6 tys. 200 dzieci. Dalej w rankingu są SZOZ nad Matką i Dzieckiem i szpital im. F. Raszei. Oba w stolicy Wielkopolski. Następnie placówki w Ostrowie Wielkopolskim, Lesznie, Koninie, Pleszewie, Śremie i Kaliszu.

Wolsztyńska porodówka uplasowała się na jedenastym miejscu. Za nią jest jeszcze Piła i Gniezno. Wszystkie te lecznice należą do 13, które w latach 2016 – 2020 choć raz przekroczyły magiczną liczbę tysiaca porodów. – Choć nie brak stosujących różne kryteria rankingów prezentujących „najlepsze porodówki w Wielkopolsce”, to jednak niezależnie od nich najważniejszym i najlepszym wyznacznikiem są wybory pacjentek – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News