NewsWOLSZTYN

Jest umowa, są konkretne daty. Obwodnica ma być gotowa za trzy lata1 min na czytanie

0

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu podpisała umowę z wykonawcą obwodnicy Żodynia. – Jest to pierwsza umowa na realizację podpisana w Wielkopolsce w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic – mówi Alina Cieślik z GDDKiA w Poznaniu.

Obwodnica realizowana będzie w systemie projektuj i buduj. To oznacza, że wykonawca – firma Infrakom Kościan – ma zaprojektować i uzyskać wszystkie niezbędne decyzje administracyjne. Potrwa to ok. 17 miesięcy. Po uzyskaniu tzw. decyzji ZRID rozpocznie się procedura odszkodowawcza dla dotychczasowych właścicieli nieruchomości, a wykonawca ruszy z budową. Umowa opiewa na ok. 32 mln 700 tys. zł. Kierowcy z nowej trasy skorzystają w połowie 2024 roku. 

W ramach inwestycji powstanie nowy odcinek drogi o długości około 3,3 km. Obwodnica omijać będzie miejscowość po stronie północno-zachodniej. Jadąc drogą krajową od strony Sulechowa i Kopanicy, za terenami leśnymi płynnie wjedziemy na obwodnicę. Na początku projektowane jest rondo, które umożliwi wjazd i wyjazd z miejscowości Żodyń, a także zapewni powiązania dodatkowych jezdni do obsługi terenów przyległych. Obwodnica będzie przebiegać przez tereny łąk i pól w kierunku północno-wschodnim, gdzie skrzyżuje się z istniejącą ulicą Polną i dalej włączy się w istniejący drogę krajową poprzez rondo, które umożliwi wjazd i wyjazd z Żodynia w kierunku Wolsztyna. 

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News