NewsREGION

GUS i policja ostrzegają przed próbami oszustw na rachmistrzów spisowych2 min na czytanie

0

Po weekendzie majowym ruszy spis powszechny prowadzony przez rachmistrzów spisowych. Będą oni dzwonić do osób, które nie dokonały jeszcze samospisu przez internet, a ze względu na podeszły wiek można przypuszczać, że tego nie zrobią choćby ze względu na brak komputera czy dostatecznej umiejętności poruszania się w internecie. – W rozmowie z przedstawicielką Głównego Urzędu Statystycznego doszliśmy do wniosku, że w tej sytuacji mogą się niestety pojawić próby oszustw i wyłudzeń danych od osób starszych – mówi asp. Sztab. Wojciech Adamczyk z Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie. – Więc lepiej dmuchać na zimne – dodaje.

– Zanim zaczniemy udzielać informacji o sobie, zapoznajmy się z zasadami spisu i zachowajmy czujność, aby nie paść ofiarą oszustów, których głównym celem jest wyłudzenie naszych danych – mówi Wojciech Adamczyk. – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 ma potrwać do 30 września, a udział w nim jest obowiązkowy. Niedopełnienie tego obowiązku może się zakończyć grzywną nawet do 5 tys. zł – wyjaśnia. Dlatego osoby starsze, do których zadzwoni ktoś podający się za rachmistrza, mogą nawet nie podejrzewać, że rozmawiają z oszustem i obawiać się odmówić udzielenia odpowiedzi na pytania.

Dlatego warto już teraz zapoznać się z pytaniami , które padną podczas prawdziwego spisu. – Istnieje obawa, że oszust podszywający się pod rachmistrza będzie z nich korzystał, ale między nimi pojawią się inne, np. dotyczące oszczędności czy kosztowności przechowywanych w mieszkaniu albo rachunków bankowych. Dlatego warto mieć pod ręką listę pytań znajdujących się w formularzu spisowym i śledzić ją podczas odpowiadania na pytania zadawane przez prawdziwego rachmistrza albo oszusta… Bo tego z kim rozmawiamy, w zasadzie nie możemy być do końca pewni – ostrzega Wojciech Adamczyk.

Warto też przed podjęciem rozmowy z rachmistrzem zapisać jego imię, nazwisko, numer identyfikatora oraz numer telefonu, z którego dzwoni. Jeśli osoba podająca się za rachmistrza będzie miała opory przed powtórzeniem swoich danych – nawet kilkukrotnym, jeśli trzeba, a do tego rozmowie będzie towarzyszyło wrażenie wymuszania pośpiechu, może to sugerować nieuczciwe intencje dzwoniącego. – Dlatego warto też zapamiętać, że rachmistrzowie w całym kraju kontaktować się będą za pośrednictwem tzw. „złotego numeru” 22 828 88 88 lub 22 279 99 99, który powinien wyświetlić się na naszych telefonach – podkreśla Wojciech Adamczyk.

Każdy będzie też mógł zweryfikować dane rachmistrza dzwoniąc na infolinię 22 279 99 99. Wtedy też przyda się jego imię i nazwisko oraz numer identyfikatora. A jeśli rachmistrz zapuka do drzwi, to już na pewno będzie oszust. Do odwołania żaden rachmistrz nie będzie odwiedzał obywateli w domach i dokonywał spisu w bezpośredniej rozmowie.

EI

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News