NewsWOLSZTYN

Nie wśród tłumów, a w domach. Mniejsza kopia słynnego obrazu niebawem w gminie Siedlec2 min na czytanie

0

We wrześniu ubiegłego roku kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej odwiedziła Obrę (gm. Wolsztyn). Peregrynacja, czyli uroczyste przewożenie, przenoszenie, potocznie – nawiedzenie kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej odbywa się po raz drugi w historii Polski. Obraz odwiedził wszystkie parafie w Archidiecezji Poznańskiej. – Pamiętam, że gdy obraz był u nas pierwszy raz, byłam małą dziewczynką, później również mniejsza kopia wędrowała po domach – mówi Anna Piskorska, sołtys Obry.

Jeszcze przed świętami wielkanocnymi w kościele w Obrze odbyła się uroczysta msza święta. – Ojciec proboszcz przekazał mniejszą kopię obrazu pierwszej rodzinie. Peregrynacja po domach trwała około dwóch tygodni – mówi sołtys Nowej Obry, Grzegorz Żurawski, gdzie rozpoczęto nawiedzenie. Właśnie szef wsi przekazał obraz do kościoła. – Peregrynacja odbyła się w prawie każdym domu. Ludzie cieszyli się – mówi sołtys Żurawski.

W związku z zaostrzeniem obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa obraz nie wyruszył na razie w dalszą drogę. Kopia znajduje się obecnie w kościele. W najbliższym czasie ma trafić do mieszkańców Jażyńca (gm. Siedlec), a na końcu do Obry (gm. Wolsztyn).

Sołtys Piskorska podkreśla, że ojciec proboszcz przywiązuje dużą wagę do bezpieczeństwa w dobie pandemii. Obraz jest umieszczony w przezroczystym pojemniku, który można czyścić środkami do dezynfekcji bez obawy o zniszczenie obrazu. Na stronie parafii można też znaleźć inne instrukcje związane z reżimem sanitarnym.

Podczas adoracji obrazu Matki Bożej w domu obowiązują ogólne zasady higieny: mycie i dezynfekcja rąk przed każdym dotknięciem ram obrazu, unikanie zbędnego dotykania obrazu, zakaz wyjmowania obrazu z obudowy ochronnej, przebywanie w odpowiedniej odległości (ok. 1,5 m) wykluczającej ewentualne zanieczyszczenie obrazu drogą kropelkową. Przed przekazaniem obrazu Matki Bożej kolejnej rodzinie należy przeprowadzić staranną dezynfekcję.

JP

Zdjęcie z peregrynacji w parafiach kopi obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News