NewsWOLSZTYN

Częściej sięgamy po książki. Tak wynika z nowych danych Biblioteki Narodowej2 min na czytanie

0

42 proc. osób zapytanych w ramach badania Biblioteki Narodowej odpowiedziało „tak” na pytanie, czy sięgnęły w minionym roku po choćby jedną książkę. To wynik najlepszy od sześciu lat.

Podstawowe źródłem pozyskiwania książek według badanych są po prostu zakupy (45 proc., wzrost o 4 proc.). 32 proc. pożycza egzemplarze od znajomych – i tu widać spadek o 3 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem. 34 proc. wskazało, że dostali książkę w prezencie. 23 proc. wypożyczyło ją z biblioteki, a 20 wskazało własny księgozbiór. Z książek udostępnianych w formie streamingu w ramach opłaty abonamentowej korzysta 28 proc. badanych.

W bibliotece w Wolsztynie widać z kolei spadek czytelnictwa spowodowany prawdopodobnie zamknięciem z powodu pandemii. Książnica nie pracowała od połowy marca do połowy maja, a potem od 9 października do końca tego miesiąca. W 2019 roku, czyli przed pandemią, czytelników było 4 tys. 695. Odnotowano 175 tys. wypożyczeń. W całym ubiegłym roku czytelników było ponad 360 mniej i odnotowano 109 tys. wypożyczeń.

– Jako biblioteka wychodzimy naprzeciwko czytelnikom w czasie pandemii i staramy się im maksymalnie ułatwić wypożyczenia. Książki biblioteczne można wypożyczać nie ruszając się z domu. Można zamówić telefonicznie, mailem lub poprzez swoje konto internetowe. Zamówione książki może dostarczyć pracownik biblioteki pod dom – jest to usługa „Książka na telefon” – mówi Maria Malewicz z wolsztyńskiej biblioteki.

Malewicz wyjaśnia, że niedawno pojawiła się w bibliotece możliwość oddawania książek poprzez specjalną wrzutnię. – Poza tym staramy się aktywizować czytelników przez różne akcje, konkursy czy inicjatywy on-line. Dla przedszkolaków mamy projekt Instytutu Książki „Mała Książka – Wielki Człowiek” – mówi Maria Malewicz.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News