NewsREGION

Utrudniony dostęp do lekarzy, a nawet odmowa pomocy. Na to najczęściej skarżą się pacjenci1 min na czytanie

0

W czasie pandemii wzrosła liczba skarg od pacjentów. Większość dotyczy podstawowej opieki zdrowotnej. Przez cały 2019 r. do NFZ w Poznaniu wpłynęły łącznie 554 skargi. W zeszłym roku – 741, a tylko do końca marca 2021 r. – już 252. W ubiegłym roku o 93 proc. wzrosła liczba skarg dotyczących podstawowej opieki zdrowotnej. Pacjenci zawiadamiali głównie o braku dostępności do świadczeń.

– Moment wybuchu pandemii wprowadził wiele zmian w życiu pacjentów i lekarzy, na co wskazuje też charakter skarg składanych od marca do lipca 2020 r. – mówi Mikołaj Woźniak z NFZ w Poznaniu. Wiele z nich dotyczyło braku dostępu do lekarzy – poradni zamkniętych z powodu epidemii, nieodbierania telefonu, a co za tym idzie – problemów z uzyskaniem teleporady, a nawet e-recepty na niezbędne leki. Pacjenci miewali też problemy związane z kwarantanną – głównie z nieaktualizowaniem statusu w systemie eWUŚ, ale też wystawianiem zaświadczeń dla ZUS, czy zbyt długim – zdaniem zgłaszającego – czasem kwarantanny.

W tym ostatnim przypadku skarga została złożona na szpital, jako pracodawcę żony skarżącego, która przebywała w kwarantannie 43 dni. Wielu pacjentów skarżyło się też w tym okresie na konieczność wykonania testu w kierunku Covid-19, np. przed przyjęciem do szpitala, a jeden ze zgłaszających chciał wykonania testu, by móc podejść do matury.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News