GRODZISKNews

Hojan o in vitro: Nie chcemy przeznaczać pieniędzy na program, o którym niewiele wiemy1 min na czytanie

0

Program dofinansowania leczenia bezpłodności metodą in vitro nie ma od dawna wsparcia rządowego. Dlatego marszałek województwa wielkopolskiego przeznaczył na ten cel 1 mln zł i wystosował do gmin pismo, w którym zaprasza samorządy do współfinansowania programu. A tym samym umożliwienie chętnym mieszkańcom skorzystania z niego. Pomysł zaakceptowali radni w Opalenicy, a po naszych publikacjach – również wolsztyński ratusz. 

– Jednak pismo od marszałka było dość enigmatyczne – przyznaje burmistrz Grodziska Wielkopolskiego, Piotr Hojan. – Nie było w nim szczegółowych informacji dotyczących tego, jak program będzie wyglądał, według jakiego klucza marszałek będzie przydzielał chętnym parom pieniądze – wskazuje Hojan. – Nie chcielibyśmy przeznaczać kwoty, która docelowo mogłaby w ogóle nie zaspokoić potrzeb mieszkańców. W piśmie marszałka nie było informacji, ile takie leczenie de facto kosztuje – podkreśla burmistrz.

Hojan zwraca też uwagę, że sam zabieg in vitro to końcowy element długotrwałego leczenia. – Ponadto nie wiemy, ile w naszej społeczności byłoby chętnych par, dlatego trudno nawet zaplanować kwotę, którą chcielibyśmy na to przeznaczyć – zaznacza włodarz. Dodaje, że gmina cały czas wspiera programy zdrowotne. Jako przykład podaje coroczne szczepienia około 90 dziewczynek przeciwko wirusowi HPV, badania w kierunku wykrywania nowotworów jelita czy diagnostykę raka piersi. 

AS

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK